Gavelline večeri

Izvor: Wikipedija
Prijeđi na navigaciju Prijeđi na pretraživanje

Gavelline večeri su kazališni festival produkcija profesionalno vođenih hrvatskih kazališta koji se održava svake godine u GDK Gavella u razdoblju od dva tjedna.

O festivalu[uredi VE | uredi]

Na festivalu gledatelji mogu vidjeti najbolje predstave javnih nacionalnih i gradskih kazališta u Hrvatskoj koja s vlastitim profesionalnim ansamblom njeguju dramski repertoar, uz mogućnost sudjelovanja još tri predstave iz produkcije drugih kazališta ili kazališnih zajednica. Odabir prikazanog ovisi o izborniku, koji se mijenja svake godine. Posljednje večeri festivala prosudbeno povjerenstvo, sastavljeno od eminentnih hrvatskih kazališnih djelatnika, izabire najbolju predstavu te joj dodijeljuje nagradu, nazvanu po osnivaču teatra u Frankopanskoj, Branku Gavelli.

Povijest[uredi VE | uredi]

Gavelline večeri prvi put su organizirane 1973. godine, a do 1991. su se održale 19 puta, nakon čega su ugašene, ponajviše zbog ratnih okolnosti u kojima se Hrvatska tada zatekla. Nakon četrnaestogodišnje stanke, u listopadu 2005. održale su se revitalizirane, jubilarne 20. Gavelline večeri.

2014. godine dolazi do promjena u koncepciji festivala. U glavni program uvode se predstave iz inozemstva, a povećava se broj nagrada. Nova, treća faza ovog festivala tako započinje 29. Gavellinim večerima.

Nagrađene predstave[uredi VE | uredi]

  • 2005.

Izbornik festivala: Boris B. Hrovat
Žiri: Vanja Drach, Sibila Petlevski, Dora Ruždjak Podolski, Željka Turčinović i Tomislav Zajec.
Nagrađena predstava: Edmond Rostand: Cyrano de Bergerac, režija: Zlatko Sviben, HNK Osijek

  • 2006.

Izbornik festivala: Zoran Mužić
Žiri: Marija Kohn, Gordana Ostović, Tajana Gašparović, Zlatko Sviben i Hrvoje Ivanković.
Nagrađena predstava: Rene Medvešek: Vrata do, režija: Rene Medvešek, ZKM, Zagreb

  • 2007.

Izbornica festivala: Željka Turčinović
Žiri: Neva Rošić, Tanja Lacko, Helena Braut, Mario Kovač i Lada Martinac Kralj.
Nagrađena predstava: Anton Pavlovič Čehov: Ujak Vanja, režija: Mateja Koležnik, HNK Split

  • 2008.

Izbornica festivala: Snježana Banović
Žiri: Jasna Bilušić, Helena Braut, Tonko Lonza, Pavo Marinković i Ivo Knezović.
Nagrađena predstava: William Shakespeare: San Ivanjske noći (predstava), režija: Aleksandar Popovski, GDK Gavella, Zagreb

  • 2009.

Izbornica festivala: Tajana Gašparović
Žiri: Špiro Guberina, Helena Braut, Marijana Fumić, Franka Perković i Mirjana Zagorec.
Nagrađena predstava: Nina Mitrović/Filip Šovagović/Igor Rajki/Ivan Vidić/Damir Karakaš: Zagrebački pentagram, režija: Paolo Magelli, ZKM, Zagreb

  • 2010.

Izbornica festivala: Lada Martinac Kralj
Žiri: Asja Jovanović, Dario Harjaček, Helena Braut, Frano Đurović i Pavlica Bajsić.
Nagrađena predstava: Zdenko Mesarić: Garaža, režija: Ivica Buljan, ZKM, Zagreb

  • 2011.

Izbornik festivala: Tomislav Zajec
Žiri: Inge Appelt, Saša Božić i Ivor Martinić.
Nagrađena predstava: Oliver Frljić: Mrzim istinu!, režija: Oliver Frljić, Teatar &TD, Zagreb

  • 2012.

Izbornik festivala: Tomislav Zajec
Žiri: Dubravka Ostojić, Lada Čale Feldman i Aida Bukvić.
Nagrađena predstava: Fjodor Mihajlovič Dostojevski: Idiot, režija: Ivan Popovski, ZKM, Zagreb

  • 2013.

Izbornik festivala: Boris Svrtan
Žiri: Helena Buljan, Ivan Leo Lemo i Ana Prolić.
Nagrađena predstava: Voltaire: Candide ili optimizam, režija: Krešimir Dolenčić, GDK Gavella, Zagreb

  • 2014.

Izbornica festivala: Nataša Govedić
Žiri: Mira Muhoberac, Goran Grgić i Samo M. Strelec.
Najbolja predstava festivala: Franz Kafka: Amerika, režija: Janusz Kica, GDK Gavella/HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka
Najbolja hrvatska predstava: Franz Kafka: Amerika, režija: Janusz Kica, GDK Gavella/HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka
Najbolji redatelj: Janusz Kica (Franz Kafka: Amerika, GDK Gavella/HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka)
Najbolji glumac: Živko Anočić (Franz Kafka: Amerika, režija: Janusz Kica, GDK Gavella/HNK Ivana pl. Zajca, Rijeka)
Najbolja glumica: Nina Ivanišin (Rudi Šeligo: Svadba, režija: Jernej Lorenci, Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana)

  • 2015.

Izbornici festivala: Sonja Kovačić, Dubravko Mihanović, Boris Svrtan
Žiri: Dora Delbianco, Siniša Popović i Igor Vuk Torbica.
Najbolja predstava festivala: Henrik Ibsen: Hedda Gabler, režija: Mateja Koležnik, Slovensko narodno gledališče Maribor, Slovenija
Najbolji redatelj: Mateja Koležnik (Henrik Ibsen: Hedda Gabler, Slovensko narodno gledališče Maribor, Slovenija) i Renata Carola Gatica (Jazmín Sequeira i Luciano Delprator: #radninaslovantigona, ZKM)
Najbolji glumac: Ermin Sijamija (Goran Stefanovski: Divlje meso, režija: Dino Mustafić, Narodno pozorište Sarajevo)
Najbolja glumica: Anja Šovagović Despot (Tracy Letts: Kolovoz u okrugu Osage, režija: Slađana Kilibarda, GDK Gavella)

  • 2016.

Izbornici festivala: Sonja Kovačić, Dubravko Mihanović, Boris Svrtan
Žiri: Linda Begonja, Vito Taufer i Tomislav Zajec.
Najbolja predstava festivala: Ernst Toller: Hinkemann, režija: Igor Vuk Torbica, ZKM, Zagreb
Najbolji redatelj: Igor Vuk Torbica (Ernst Toller: Hinkemann, ZKM, Zagreb)
Najbolji glumac: Ozren Grabarić (Ernst Toller: Hinkemann, režija: Igor Vuk Torbica, ZKM, Zagreb i Kay Pollak: Kao na nebu, režija: Rene Medvešek, GDK Gavella)
Najbolja glumica: Jana Zupančič (Tena Štivičić: Tri zime, režija: Barbara Hieng Samobor, Mestno gledališče ljubljansko)

  • 2017.

Izbornici festivala: Sonja Kovačić, Hrvoje Klobučar, Boris Svrtan
Žiri: Ivana Buljan Legati, Damir Karakaš i Sebastijan Horvat
Najbolja predstava festivala: Euripid: Medeja, režija: Oliver Frljić, Slovensko narodno gledališče Maribor, Maribor
Najbolji redatelj: Dora Ruždjak Podolski (Kristijan Novak: Črna mati zemla, ZKM, Zagreb)
Najbolji glumac: Siniša Popović (Mate Matišić: Ljudi od voska, režija: Janusz Kica, HNK Zagreb, Zagreb)
Najbolja glumica: Nataša Matjašec Rošker (Euripid: Medeja, režija: Oliver Frljić, Slovensko narodno gledališče Maribor)

  • 2018.

Izbornici festivala: Sonja Kovačić, Hrvoje Klobučar, Boris Svrtan
Žiri: Branka Cvitković, Dino Pešut i Marina Pejnović
Najbolja predstava festivala: William Shakespeare: Kroćenje goropadnice, režija: Ivan Plazibat, HNK Split, Split
Najbolji redatelj: Ivan Plazibat (William Shakespeare: Kroćenje goropadnice, HNK Split, Split)
Najbolji glumac: Rakan Rushaidat (William Shakespeare: Tit Adronik, režija: Igor Vuk Torbica, ZKM, Zagreb)
Najbolja glumica: Tena Nemet Brankov (Joël Pommerat: Ponovno ujedinjenje dviju Koreja, režija: Paolo Magelli, GDK Gavella)

  • 2019.

Izbornici festivala: Sonja Kovačić, Dražen Ferenčina, Enes Vejzović
Žiri: Biserka Ipša, Anica Tomić i Gea Vlahović
Najbolja predstava festivala: Dragoslav Mihailović: Petrijin venac, režija: Boban Skerlić, Atelje 212, Beograd
Najbolji redatelj: Bobo Jelčić (Anton Pavlovič Čehov: Tri sestre, HNK Zagreb)
Najbolji glumac: Emir Hadžihafizbegović (po romanu Abdulaha Sidrana: Sjećaš li se Doli Bel, režija: Kokan Mladenović, Kamerni teatar 55, Sarajevo)
Najbolja glumica: Nataša Matjašec Rošker (Ivor Martinić po motivima filma Luchina Viscontia: Sumrak bogova, režija: Dalibor Matanić, Slovensko narodno gledališće Maribor),

Vanjske poveznice[uredi VE | uredi]