Predložak:Novosti/Arhiv/2022.
< Predložak:Novosti | Arhiv(Preusmjereno s Predložak:Novosti/Arhiv)
Prijeđi na navigaciju
Prijeđi na pretraživanje
Prethodne godine: 2005. | 2006. | 2007. | 2008. | 2009. | 2010. | 2011. | 2012. | 2013. | 2014. | 2015. | 2016. | 2017. | 2018. | 2019. | 2020. | 2021.
Svibanj[uredi kôd]
- 14. svibnja – U Muzeju sakralne umjetnosti Hrvata u Mađarskoj u Prisiki otvorena je izložba „Znanstveno i duhovno nasljeđe Fausta Vrančića”, u suradnji s Nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom i Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti u Zagrebu.
- 13. svibnja – U splitskom HNK-u praizveden je balet Onjegin Vasilija Medvedeva, a u osječkom HNK-u tragedija Fedra Jeana Racinea, u režiji Roberta Raponje.
- 13. svibnja – Šestero hrvatskih srednjoškolaca osvojilo je srebrna odličja na Prirodoslovnoj olimpijadi Europske unije u Kraljičinom Gradcu u Češkoj.
- 13. svibnja – Svečanim koncertom Zbora i Simfonijskoga orkestra HRT-a obilježena je 80. obljetnica djelovanja Zbora HRT-a.
- 12. svibnja – U zadarskom ogranku Matice hrvatske predavanjem „180. obljetnica Matice hrvatske 1842. – 2022.: baština, tradicija, budućnost” Tomislava Galovića obilježava se 180. obljetnica osnutka MH.
- 12. svibnja – U Hrvatskom državnom arhivu održano je predstavljanje šestsvesčanoga izdanja „Marijaterezijanski urbari Varaždinske županije 1774. – 1784.“
- 10. – 12. svibnja – Glavni tajnik Svete Stolice Pietro Parolin u službenom je posjetu Hrvatskoj prigodom 30. obljetnice međunarodnoga priznanja Hrvatske.
- 10. svibnja – Hrvatska djevojčad u dvoranskom nogometu izvojevala je dvije pobjede nad domaćinom Saudijskom Arabijom u Rijadu.
- 7.–15. svibnja – Otvoren je 16. Međunarodni orguljaški festival »Ars Organi Sisciae«, s koncertima hrvatskih i inozemnih orguljaša i glazbenih sastava u Sisku, Petrinji, Glini, Voloderu i Hrvatskoj Kostajnici.
- 7. svibnja – U Varaždinu, Vinkovcima i Slavonskom Brodu održan je Hod za život.
- 5. i 6. svibnja – Prigodom stote obljetnice rođenja Franje Tuđmana, Hrvatski institut za povijest, Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Matica hrvatska, Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata i Hrvatski državni arhiv organizirali su znanstveni skup pod naslovom „Dr. Franjo Tuđman – život i naslijeđe", pri Matici hrvatskoj u Zagrebu.
- 5. svibnja – Za državnoga heralda Kraljevine Švedske imenovan je hrvatski grboslov Davor Zovko.
- 5. svibnja – Prigodom blagdana sv. Florijana Hrvatska vatrogasna zajednica dodijelila je Nagradu za najpothvat u vatrogastvu u 2021. Vatrogasnoj postrojbi Zagreb za uklanjanje tornja katedrale Uzvišenja Sv. Križa u Sisku.
- 4.–6. svibnja – Na FFRZ-u održava se trandisciplinarni međunarodni simpozij „Bioetika i aporije psihe” u organizaciji Hrvatskoga bioetičkoga društva.
- 4. svibnja – U Budimpešti je otvorena izložba fotografija „Mrgari - cvjetovi Baške”, u organizaciji Veleposlanstva RH u Mađarskoj, hrvatske zajednice, Općine Baške i Arheološkoga muzeja u Zagrebu.
- 4. svibnja – U Pagu je održana tradicijska proslava Svetoga Trna, ponovno nakon 2019. godine.
- 4. svibnja – Svečano je obilježena 800. obljetnica crkve i samostana Sv. Jakova na Višnjici u Dubrovniku.
- 3. svibnja – U Sinju je otkriveno poprsje ministru obrane iz razdoblja Domovinskoga rata Gojku Šušku, počasnom građaninu Sinja, djelo akademskoga kipara Mladena Mikulina.
- 2. svibnja – U Donjem Kraljevcu u Međimurju održana je prva utrka Svjetskog brzinskog prvenstva na trkalištu posebno izgrađenomu za taj događaj.
Travanj[uredi kôd]
- 30. travnja – U Splitu je održan jubilejski 20. Sudamja fest.
- 29. travnja – Muzeju vučedolske kulture i arheološkom nalazištu Vučedolu dodijeljena je Oznaka europske baštine Europske komisije.
- 29. travnja – Hrvatska judašica Ana Viktorija Puljiz osvojila je brončano odličje na Europskom prvenstvu u Sofiji.
- 29. travnja – Svečano su obilježene 30. obljetnice uspostavljanja međudržavnih odnosa između Luksemburga i Hrvatske te Hrvatske i Ujedinjenoga Kraljevstva.
- 24. travnja – U austrijskom Bečkom Novom Mjestu otkriven je spomenik dvojici hrvatskih povijesnih velikana i mučenika Petru Zrinskom i Franu Krsti Frankopanu.
- 24. travnja – Hrvatske rukometašice pobjedom nad Čehinjama u porečkoj Žatiki osigurale su nastup na Europskom prvenstvu 2024.
- 24. travnja – Finac Kalle Rovanpera pobjednik je WRC-ova Croatia Rallya voženoga u Središnjoj Hrvatskoj. Hrvatski automobilist Niko Pulić nastupom na domaćem trkalištu obilježio je četrdeset godina karijere.
- 23. travnja – Hrvatski branitelji Martin Cruickshank i Werner Ilić su prigodom tridesete godišnjice Međunarodnoga priznanja Hrvatske u tri mjeseca preplovili Atlantski ocean čamcem na vesla (put dug 6300 km).
- 23. travnja – Kod Stoca je zabilježen potres magnitude 5,7 Mw. Jedna osoba je preminula.
- 21. travnja – U Splitu su svečano otvoreni 32. Marulićevi dani tijekom kojih će biti izvedeno deset kazališnih predstava hrvatskih autora.
- 21. travnja – Europska komisija odobrila je hrvatski projekt izgradnje i opremanja logističko-distributivnih centara za voće i povrće u vrijednosti 54 milijuna eura u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost te više od 60 milijuna eura iz Europskog fonda za regionalni razvoj za zaštitu od poplava u području Siska i Karlovca.
- 21. travnja – Papa Franjo pridružio se pozivu glavnoga tajnika Ujedinjenih naroda Antónija Guterresa za primirje u Ukrajini na Uskrs koji pravoslavni vjernici slave 24 travnja.
- 21. travnja – Ispred Nacionalne i sveučilišne knjižnice otvoren je međunarodni četverodnevni „Croatia Rally“.
- 18. travnja – U crkvi sv. Blaža u Zagrebu, na Uskrsni ponedjeljak, LADO je održao koncert hrvatskih uskrsnih popijevki „Veliko je sad veselje“. Tamburaški orkestar HRT-a održao je u crkvi bl. Augustina Kažotića na Pešćenici koncert „Uskrs u ozračju tambure“.
- 17. travnja – Na poticaj hrvatske zajednice u argentinskom gradu Mendozi mjesni umjetnici postavili su i ukrasili pisanice u središtu grada, po uzoru na običaj u Hrvatskoj i pisanice oslikane u duhu hrvatske naivne umjetnosti.
- 16. travnja – Hrvatska rukometna reprezentacija plasirala se na Svjetsko prvenstvo 2023. u Švedskoj i Poljskoj, ukupno petnaesto uspješno izboreno.
- 13. travnja – Djela Gustava Klimta, Ernsta Klimta i Franza Matscha prenesena su iz Gradskoga muzeja u Rijeci u zagrebačke Klovićeve dvore za izložbu „Klimt u Rijeci – ljubav, smrt, ekstaza”.
- 13. travnja – Objavljeno je kako je Hrvatski zavod za javno zdravstvo 26 mjeseci epidemije koronavirusa koštalo pet milijardi kuna, a državni proračun Republike Hrvatske ukupno 23 milijarde kuna izvanrednih potraživanja.
- 12. travnja – Na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu održan je humanitarni koncert „Glazbom i stihom za Ukrajinu” studenata Instituta za crkvenu glazbu i FFRZ-a, koji su čitali stihove ukrajinskoga pjesnika Tarasa Ševčenka i izveli nekoliko klasičnih skladbi korizmena nadahnuća.
- 12. travnja – Na Hrvatskom katoličkom sveučilištu, a u suorganizaciji Veleposlanstva Ukrajine u Hrvatskoj, održan je okrugli stol „Ukrajina – jučer, danas, sutra“.
- 11. travnja – U Pazinskom kolegiju održana je svečana akademija prigodom 75. obljetnice Pariških mirovnih ugovora i uloge Bože Milanovića u pripajanju Istre »matici zemlji« Hrvatskoj.
- 10. travnja – U Splitu je u organizaciji Udruge za ukrajinsku kulturu u Dalmaciji »Cvit« održana humanitarna večera i dobrotvorna aukcija slika hrvatskih i ukrajinskih umjetnika za djecu pogođenu ratom u Ukrajini, a pod pokroviteljstvom Splitsko-dalmatinske županije.
- 9. travnja – U Kaštelima i Primoštenu održana su tradicijska sijela pletenja maslinovih grančica uoči proslave Cvjetnice.
- 9. travnja – U Kazalištu Marina Držića u Dubrovniku svečanošću je obilježena 80. obljetnica djelatnosti Radio Dubrovnika.
- 9. travnja – Hrvatska reprezentacija u rugbyu pobjedom nad Izraelom postigla je povijesni plasman u višu diviziju Europskoga kupa nacija
- 8. travnja – Na katoličkom groblju u Tenji pokopano je jedanaest civilnih žrtava ratnoga zločina u Boboti, ekshumiranih u studenom 2021. Sprovodne obrade predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić.
- 8. travnja – Uz svečani mimohod u Mostaru je obilježena 30. godišnjica uspostave Hrvatskog vijeća obrane
- 7. travnja – Papa Franjo imenovao je msgr. Milana Zgrablića nadbiskupom koadjutorom Zadarske nadbiskupije.
- 6. travnja – Tijekom apostolskoga posjeta Malti papa Franjo osudio je pokolj u Buči: u obraćanju migrantima osudio je zlodjela i okrutnost ruskih vojnika prema civilima, osobito prema bespomoćnim ženama i djeci.
- 5. travnja – Središnji državni ured RH za razvoj digitalnog društva predstavio je novu digitalnu platformu E-poslovanje za bolju komunikaciju poslovnih subjekata s tijelima javne uprave.
- 5. travnja – U Zagrebu traje dvodnevni američko-hrvatski forum, koji je prigodom 30. godišnjice diplomatskih odnosa organiziralo veleposlanstvo SAD-a. U sklopu foruma održana je i panel-rasprava „Sigurnost i vanjska politika“.
- 3. travnja – Istra može očekivati dobru turističku sezonu: Poreč, Rovinj i ostali gradovi uz more već imaju dobre turističke rezultate, a i središnja Istra bilježi značajan broj rezervacija domaćih i stranih gostiju.
- 1. travnja – Hrvatska je od Španjolske preuzela predsjedanje Hidrografskom komisijom za Sredozemno i Crno more, jednom od ukupno 15 područnih komisija Europske unije za međunarodnu suradnju u hidrografskim i kartografskim aktivnostima.
- 1. travnja – Pokrenuta je katamaranska linija od Splita do Dubrovnika sa zaustavljanjima na Braču, Hvaru, Korčuli i Mljetu.
Ožujak[uredi kôd]
- 31. ožujka – U tvrđavi sv. Ivana u Dubrovniku svečano je otvoren novoobnovljeni akvarij: obnova tog akvarija bila je dio europskog projekta tzv. „plave propusnice“ s tematskim rutama za obilazak akvarija i prirodnih vodenih staništa na području Dubrovnika, Kotora, Hutova blata, Mostara i Neretve.
- 30. ožujka – U šibenskom brodogradilištu »Iskra« svečano je položena kobilica za prvu od šest brzih brodica koje će se graditi u sklopu projekta uspostave hitne medicinske službe duž hrvatskoga dijela Jadranskog mora.
- 29. ožujka – U Asunciónu, glavnom gradu Paragvaja, počeli su šesti susreti hrvatskih iseljenika Južne Amerike u kojima sudjeluje otprilike 150 predstavnika hrvatskih zajednica iz Argentine, Čilea, Bolivije, Brazila, Urugvaja i Paragvaja.
- 29. ožujka – U Biskupijskom ordinarijatu u Bjelovaru predstavljen je logotip, geslo i program Susreta hrvatske katoličke mladeži, koji će se ondje održati 17. rujna.
- 29. ožujka – U zagrebačkoj Laubi predstavljeno je trinaest kipova hrvatskih velikana, radova osmero kipara, kao dio kulturno-turističke ponude „Staza hrvatskih velikana”.
- 28. ožujka – Na Debeljaku kod Sukošana započelo je postavljanje meteorološkoga radara »C-band Doppler«, prvoga od tri planirana duž hrvatske jadranske obale.
- 26. ožujka – Koprivnička knjižnica i čitaonica »Fran Galović« na međunarodnom je sajmu knjiga u Londonu proglašena najboljom knjižnicom na svijetu.
- 22. ožujka – Hrvatska boksačica Nikolina Ćaćić osvojila je srebrno odličje na Europskom prvenstvu do 22 godine u Poreču.
- 21. ožujka – Nakon 40 godina u hrvatskom dijelu Jadranskog mora, nedaleko od Mljeta, viđena je sredozemna medvjedica.
- 18. – 20. ožujka – U Novim dvorima bana Jelačića u Zaprešiću održan je Festival bajki.
- 16. – 20. ožujka – U Zagrebu je održan dosad najposjećeniji Festival svjetla, s umjetničkim svjetlosnim instalacijama na nizu gradskih znamenitosti (Muzej za umjetnost i obrt, Muzej Mimara, Kula Lotrščak, Tunel Grič, crkva sv. Katarine, HNK, MUZA, Zrinjevac, zračna luka, Jelačićev i ini trgovi).
- 19. ožujka – U koncertnoj dvorani »Blagoje Bersa« Glazbene akademije u Zagrebu Zagrebački solisti izvode Haydnovih Sedam posljednjih Kristovih riječi na križu, uz pripovjedanje Gorana Grgića. Oratorijski zbor Cantores Sancti Marci održao je koncert »Pietà« u crkvi sv. Blaža u Zagrebu prigodom Josipova.
- 17. ožujka – U Galeriji Arheološkoga muzeja u Zagrebu otvorena je izložba fotografija o arheološkoj baštini Irske.
- 10. ožujka – Pokraj zagrebačkog jezera Jarun srušila se bespilotna letjelica za koju se smatra da je sovjetski izviđački dron Tupoljev Tu-141.
- 8. ožujka – Hrvatska skijašica Zrinka Ljutić postala je u kanadskoj Panorami svjetska juniorska prvakinja u slalomu. Sljedećega je dana osvojila broncu u veleslalomu na istom skijalištu.
- 7. ožujka – Hrvatski gimnastičar Aurel Benović osvojio je brončano odličje u parteru na natjecanju Svjetskoga kupa u Dohi.
- 7. ožujka – Hrvatski košarkaš Bojan Bogdanović postavio je novi hrvatski i europski rekord u NBA ligi ubacivši jedanaest trica, što je i klupskih rekord Utah Jazza, u pobjedi nad Oklahoma City Thunderima.
- 1. ožujka – Stjepan Lakušić izabran je za novoga rektora Sveučilišta u Zagrebu.
Veljača[uredi kôd]
- 28. veljače – Grad Zagreb proglašen je četvrtim najboljim europskim gradom za dječja putovanja, uzevši u obzir podatke o dostupnosti muzeja, igrališta, znamenitosti, zabavnih parkova, kakvoći zraka i indeksu kriminaliteta, a u istraživanju »OVO Network«.
- 25. veljače – Hrvatski sabor je sa 133 glasova „za” i jednim suzdržanim prihvatio Deklaraciju o Ukrajini, kojom najoštrije osuđuje agresiju Rusije na suverenitet, teritorijalni integritet i neovisnost Ukrajine.
- 24. veljače – Nogometaši Dinama svladali su Sevillu na Maksimiru s minimalnih 1:0 u uzvratnom susretu doigravanja za završni dio UEFA Europske lige 2021./22. Jedini pogodak na susretu zabio je Mislav Oršić.
- 24. veljače – Na izvanrednoj sjednici u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici Vlada RH osudila ruski vojni napad na Ukrajinu, najavivši spremnost na prihvat ukrajinskih izbjeglica. Vukovarski vodotoranj osvijetljen je bojama ukrajinske zastave u znak podrške Ukrajini, a u Zagrebu je organiziran i skup potpore.
- 21. veljače – U povodu stote obljetnice smrti Vlahe Bukovca u Klovićevim dvorima u Zagrebu otvorena je izložba „Korijeni i krila”, koja se bavi Bukovčevim zagrebačkim, cavtatskim i bečkim razdobljem.
- 19. veljače – Nakon čak osamdeset godina u Zagrebu su u koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog pod vodstvom šefa-dirigenta Kirila Petrenka nastupili Berlinski filharmoničari.
- 17. veljače – Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković sastao se s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen te ju, uz ostalo, izvijestio i o aktualnostima u Bosni i Hercegovini i položaju Hrvata u toj zemlji.
- 16. veljače – Vlada RH predstavila je paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata vrijedan gotovo 5 milijardi kuna. Među mjerama je i sniženje PDV-a na brojne proizvode i usluge, a uvode se i promjene u sustavu naknada za socijalno ugrožene te jednokratne naknade za umirovljenike.
- 12. veljače – U Novigradu i Paljuvu dostojanstveno je obilježena 29. godišnjica vojno-redarstvene operacije "Maslenica", tijekom koje su od siječnja do travnja 1993. godine oslobođena okupirana područja u zaleđu Zadra.
- 10. veljače – U Krašiću i Zagrebu svečanim je misnim slavljima proslavljeno "Stepinčevo", spomendan blaženoga kardinala Alojzija Stepinca.
- 8. veljače – Sveučilište u Rijeci osnovalo je dvije nove sastavnice, Fakultet za matematiku te Fakultet informatike i digitalnih tehnologija, uzdignućem dosadašnjih odjela na razinu fakulteta.
- 8. veljače – U Dubrovniku je počelo snimanje američke visokobudžetne akcijske filmske serije Tom Clancy's Jack Ryan u kojoj naslovnu ulogu tumači John Krasinski. To je prva velika filmska produkcija ove godine u Dubrovniku, a iz uprave Grada najavljuju da će se na dubrovačkim ulicama do kraja 2022. snimati još dvije.
- 7. veljače – Vlada RH usvojila je Uredbu o proglašenju posebnoga herpetološkoga rezervata Lokve u Majkovima, prvoga takvoga na području Hrvatske, kojim se štiti 19 zabilježenih vrsta vodozemaca i gmazova u općini Dubrovačko primorje.
- 6. veljače – Zvonejski zvončari na tradicionalnom su pohodu u Rukavac: tijekom tridesetak kilometara dugoga pokladnog ophoda zaustavljaju se u mjestima gdje ih ljudi dočekuju i časte jelom i pićima.
- 5. veljače – Hrvatska brzoklizačica Valentina Aščić nastupom na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu upisala se u povijest hrvatskoga športa i olimpizma.
- 3. i 4. veljače – U koncertnoj dvorani Gewandhaus u Leipzigu Simfonijski orkestar Gewandhaus je u program koncerata u povodu 100. obljetnice smrti slavnoga njemačkoga dirigenta Arthura Nikischa uvrstio i pod ravnanjem Andrisa Nelsonsa izveo Simfoniju u fis-molu op. 41 Dore Pejačević.
- 2. veljače – Na blagdan Svijećnice u Dubrovniku svečano je otvorena jubilarna 1050. Festa svetog Vlaha.
Siječanj[uredi kôd]
- 29. siječnja – Mlada hrvatska tenisačica Petra Marčinko osvojila je juniorski Australian Open.
- 28. siječnja – Uz ustrajne kritike oporbe, Hrvatski sabor donio je Zakon o socijalnoj skrbi, dio paketa od sedam zakona kojim se reformira sustav socijalne skrbi.
- 28. siječnja – Hrvatski tenisač Ivan Dodig osvojio je u paru s Kristinom Mladenović Australian Open.
- 25. siječnja – U prigodi obilježavanja 30. godišnjice uspostave diplomatskih odnosa Hrvatske i Mađarske orkestar i solisti HNK u Zagrebu i Budimpeštanskoga operetnoga kazališta održali su svečani koncert u Budimpešti. Tjedan dana ranije isti je koncert održan u Osijeku.
- 24. siječnja – U čitaonici Knjižnice Fakulteta hrvatskih studija otvorena je izložba Skulptura antičke Salone iz fundusa Gliptoteke HAZU.
- 22. siječnja – U crkvi sv. Vlaha zaređen je novi dubrovački biskup Roko Glasnović.
- 18. siječnja – Roberta Metsola, zastupnica Europskih pučana, nova je predsjednica Europskoga parlamenta. Izabrana je u prvom krugu glasovanja i treća je žena na čelu parlamenta EU.
- 17. siječnja – Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman u posjetu je Ruskoj Federaciji na poziv ruskog kolege Sergeja Lavrova: razgovarali su i o mogućim rješenjima aktualne rusko-ukrajinske krize te odmrzavanju pregovora Rusije s NATO-om i SAD-om.
- 17. siječnja – Papa Franjo primio je u audijenciju predsjedatelja Predsjedništva BiH Željka Komšića: razgovarali su o stanju u toj zemlji, a nadbiskup Paul R. Gallagher, šef vatikanske diplomacije, u odvojenom je susretu istaknuo važnost promicanja jednakosti građana i konstitutivnih naroda.
- 15. siječnja – U šesnaest gradova u Hrvatskoj održani prosvjedi Inicijative »Slobodni zajedno«.
- 15. siječnja – U Republici Hrvatskoj svečano obilježena 30. godišnjica međunarodnoga priznanja te Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja.
- 14. siječnja – U Šibeniku je predstavljen idejni prijedlog obnove Dvostrukoga bedema u JU Tvrđava kulture Šibenik kojom bi se povezali obala i Tvrđava sv. Mihovila.
- 14. siječnja – Državni zavod za statistiku objavio je prve rezultate popisa stanovništva prema kojima je u Republici Hrvatskoj 2021. živjelo 3,88 milijuna stanovnika u 1,438 milijuna kućanstava.
- 13. siječnja – Znanstveno–stručnim skupom »Put suverenosti« na Hrvatskom katoličkom sveučilištu obilježena je 30. godišnjica Vatikanova međunarodnoga priznanja Hrvatske.
- 13. siječnja – U izboru čitatelja i pratitelja mrežnoga portala »Gradonačelnik« Advent u Osijeku odnio je pobjedu u izboru za najljepši advent u Hrvatskoj. Najveći broj glasova iza osječkoga dobio je varaždinski advent.
- 11. siječnja – U Petrinji je održana redovita sjednica stožera Civilne zaštite za otklanjanje šteta uzrokovanih potresom na Banovini.
- 9. siječnja – Radovi na Pelješkom mostu primiču se kraju: postavljaju se nosači odbojnih ograda i posljednji dijelovi četiri metra visokih vjetrobrana.
- 9. siječnja – Na slalomskoj utrci u Adelbodenu ostvaren je jedan od najvećih momčadskih uspjeha hrvatskoga skijanja: čak četvorica hrvatskih skijaša osvojili su bodove i plasman među tridesetoricom najboljih u utrci Svjetskoga kupa.
- 7. siječnja – Udruga „Nikola Tesla – Genij za budućnost” obilježila je u Zagrebu 79. godišnjicu smrti Nikole Tesle, istaknuvši njegov značaj za Hrvatsku i za cijeli svijet.
- 6. siječnja – Unatoč pripremama, odlukom FIS–a otkazana je muška sljemenska utrka zbog nepovoljnih uvjeta usred prve vožnje.
- 4. siječnja – Velik uspjeh liječnika KBC-a Rijeka: dvije godine trajala je priprema jedinice za presađivanje riječkoga KBC-a za vrlo složen zahvat kojim je šesnaestogodišnjoj pacijentici s rijetkom srčanom manom uspješno presađen bubreg.
- 4. siječnja – Petra Vlhová pobjednica je sljemenske Snježne kraljice treći put zaredom. Hrvatska predstavnica Leona Popović ostvarila je rezultat karijere, sedmo mjesto.
- 1. siječnja – U Hrvatskoj na snagu stupio niz zakonskih odredbi i propisa. Među ostalim, porez na dobit i porez na dohodak smanjen je s 12 na 10%, osvetnička pornografija postaje kaznenim djelom, kriptovalute se počinju oporezivati te se ukida uporaba biljega za izdavanje nekih osobnih isprava.
- 1. siječnja – Kravat pukovnija je u Zagrebu točno u podne, nakon pucnja Gričkoga topa s Gradeca, održala tradicionalnu smjenu straže i tako svečano uveličala početak nove 2022. godine.