Gramatika starogrčkog jezika (tablice)

Izvor: Wikipedija
(Preusmjereno s Gramatika grčkoga jezika)
Skoči na: orijentacija, traži

Gramatika grčkog jezika s tablicama deklinacija i konjugacija (po primjerima).

Kratice:

  • m. r. - muški rod
  • ž. r. - ženski rod
  • s. r. - srednji rod
  • osn. - osnova


Sadržaj

Deklinacija[uredi VE | uredi]

Član[uredi VE | uredi]

m. r. ž. r. s. r.
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ὁ (o) τώ (tō) οἱ (oi) ἡ (ē) τά (ta) αἱ (ai) τό (to) τώ (tō) τά (ta)
Genitiv τοῦ (tou) τοῖν (toin) τῶν (tōn) τῆς (tēs) ταῖν (tain) τῶν (tōn) τοῦ (tou) τοῖν (toin) τῶν (tōn)
Dativ τῷ (tō) τοῖν (toin) τοῖς (tois) τῇ (tēi) ταῖν (tain) ταῖς (tais) τῷ (tōi) τοῖν (toin) τοῖς (tois)
Akuzativ τόν (ton) τώ (tō) τούς (tous) τήν (tēn) τά (ta) τάς (tas) τό (to) τώ (tō) τά (ta)

Imenice[uredi VE | uredi]

Prva deklinacija[uredi VE | uredi]

Primjeri koji završavaju na -ας ili -ης[uredi VE | uredi]
m. r.
νεανίας (neanias) (osn.: νεανῐᾱ- (neania)) Ἀτρείδης (Atreidēs) (osn.: Ἀτρειδᾱ- (Atreida)) στρατιώτης (stratiōtēs) (osn.: στρατιωτᾱ- (stratiōta))
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ νεανίας (neanias) νεανία (neania) νεανίαι (neaniai) Ἀτρείδης (Atreidēs) Ἀτρείδα (Atreida) Ἀτρεῖδαι (Atreidai) στρατιώτης (stratiōtēs) στρατιώτα (stratiōta) στρατιῶται (stratiōtai)
Genitiv νεανίου (neaniou) νεανίαιν (neaniain) νεανιῶν (neaniōn) Ἀτρείδου (Atreidou) Ἀτρείδαιν (Atreidain) Ἀτρειδῶν (Atreidōn) στρατιώτου (stratiōtou) στρατιώταιν (stratiōtain) στρατιωτῶν (stratiōtōn)
Dativ νεανίᾳ (neaniāi) νεανίαιν (neaniain) νεανίαις (neaniais) Ἀτρείδῃ (Atreidēi) Ἀτρείδαιν (Atreidain) Ἀτρείδαις (Atreidais) στρατιώτῃ (stratiōtēi) στρατιώταιν (stratiōtain) στρατιώταις (stratiōtais)
Akuzativ νεανίαν (neanian) νεανία (neania) νεανίας (neanias) Ἀτρείδην (Atreidēn) Ἀτρείδα (Atreida) Ἀτρείδας (Atreidas) στρατιώτην (stratiōtēn) στρατιώτα (stratiōta) στρατιώτας (stratiōtas)
Vokativ νεανία (neania) νεανία (neania) νεανίαι (neaniai) Ἀτρείδη (Atreidē) Ἀτρείδα (Atreida) Ἀτρεῖδαι (Atreidai) στρατιῶτᾰ (stratiōta) στρατιώτᾱ (stratiōta) στρατιῶται (stratiōtai)
Primjeri koji završavaju na -ᾱ i -ᾰ (gen. -ᾱς)[uredi VE | uredi]
ž. r.
πολιτεία (osn. πολιτειᾱ-) στρατιά (osn. στρατιᾱ-) ἀλήθεια (osn. ἀληθειᾰ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ πολιτεία πολιτεία πολιτεῖαι στρατιά στρατιά στρατιαί ἀλήθειᾰ ἀληθείᾱ ἀλήθειαι
Genitiv πολιτείας πολιτείαιν πολιτειῶν στρατιᾶς στρατιαῖν στρατιῶν ἀληθείας άληθείαιν άληθειῶν
Dativ πολιτείᾳ πολιτείαιν πολιτείαις στρατιᾷ στρατιαῖν στρατιαῖς ἀληθείᾳ ἀληθείαιν ἀληθείαις
Akuzativ πολιτείαν πολιτεία πολιτείας στρατιάν στρατιά στρατιάς ἀλήθειαν ἀληθείᾱ ἀληθείας
Vokativ πολιτεία πολιτεία πολιτεῖαι στρατιά στρατιά στρατιαί ἀλήθεια ἀληθείᾱ ἀλήθειαι
Primjeri koji završavaju na -ᾰ (gen. -ης)[uredi VE | uredi]
ž. r.
γλῶσσα (osn. γλωσσᾰ-) κώμη (osn. κωμᾱ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ γλῶσσα γλώσσᾱ γλῶσσαι κώμη κώμᾱ κῶμαι
Genitiv γλώσσης γλώσσαιν γλωσσῶν κώμης κώμαιν κωμῶν
Dativ γλώσσῃ γλώσσαιν γλώσσαις κώμῃ κώμαιν κώμαις
Akuzativ γλῶσσαν γλώσσᾱ γλώσσας κώμην κώμᾱ κώμας
Vokativ γλῶσσα γλώσσᾱ γλῶσσαι κώμη κώμα κῶμαι

Druga deklinacija[uredi VE | uredi]

m. r. ž. r. s. r.
ἄνθρωπος (osn. ἀνθρωπο-) ὁδός (osn. ὁδο-) δῶρον (osn. δωρο-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ἄνθρωπος ἀνθρώπω ἄνθρωποι ὁδὸς ὁδὼ ὁδοὶ δῶρον δώρω δῶρα
Genitiv ἀνθρώπου ἀνθρώποιν ἀνθρώπων ὁδοῦ ὁδοῖν ὁδῶν δώρου δώροιν δώρων
Dativ ἀνθρώπῳ ἀνθρώποιν ἀνθρώποις ὁδῷ ὁδοῖν ὁδοῖς δώρῳ δώροιν δώροις
Akuzativ ἄνθρωπον ἀνθρώπω ἀνθρώπους ὁδὸν ὁδὼ ὁδοὺς δῶρον δώρω δῶρα
Vokativ ἄνθρωπε ἀνθρώπω ἄνθρωποι ὁδὲ ὁδὼ ὁδοὶ δῶρον δώρω δῶρα
Stegnute imenice[uredi VE | uredi]
m. r. s. r.
περίπλους (osn. περιπλοο- → περιπλου-) ὀστοῦν (osn. ὀστεο- → ὀστου-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ περίπλους περίπλω περίπλοι ὀστοῦν ὀστὼ ὀστᾶ
Genitiv περίπλου περίπλοιν περίπλων ὀστοῦ ὀστοῖν ὀστῶν
Dativ περίπλῳ περίπλοιν περίπλοις ὀστῷ ὀστοῖν ὀστοῖς
Akuzativ περίπλουν περίπλω περίπλους ὀστοῦν ὀστὼ ὀστᾶ
Vokativ περίπλου περίπλω περίπλοι ὀστοῦν ὀστὼ ὀστᾶ
Atička druga deklinacija[uredi VE | uredi]
m. r. ž. r. s. r.
λεὼς (osn. λεω-) ἅλως (osn. ἁλω-) ἀνώγεων (osn. ἀνωγεω-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ λεὼς λεὼ λεῲ ἅλως ἅλω ἅλῳ ἀνώγεων ἀνώγεω ἀνώγεω
Genitiv λεὼ λεῲν λεὼν ἅλω ἅλῳν ἅλων ἀνώγεω ἀνώγεῳν ἀνώγεων
Dativ λεῲ λεῲν λεῲς ἅλῳ ἅλῳν ἅλῳς ἀνώγεῳ ἀνώγεῳν ἀνώγεῳς
Akuzativ λεὼν λεὼ λεὼς ἅλω(ν) ἅλω ἅλως ἀνώγεων ἀνώγεω ἀνώγεω
Vokativ λεὼς λεὼ λεῲ ἅλως ἅλω ἅλῳ ἀνώγεων ἀνώγεω ἀνώγεω

Treća deklinacija[uredi VE | uredi]

Sufiksi imenica u trećoj deklinaciji[uredi VE | uredi]
m. r. - ž. r. s. r.
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ or -ες -ᾰ
Genitiv -ος (or -ως) -οιν -ων -ος (or -ως) -οιν -ων
Dativ -οιν -σι(ν) -οιν -σι(ν)
Akuzativ -ᾰ -ᾰς or -ς (-νς) -ᾰ
Vokativ or -ες -ᾰ
Vokalna osnova, imenice na -ως (gen. -ωος)[uredi VE | uredi]
m. r.
ἥρως (osn. ἡρω-) Τρὼς (osn. Tρω-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ἥρως ἥρωε ἥρωες Τρὼς Τρῶε Τρῶες
Genitiv ἥρωος ἡρώοιν ἡρώων Τρωὸς Τρώοιν Τρώων
Dativ ἥρωι ἡρώοιν ἥρωσι Τρωὶ Τρώοιν Τρωσὶ
Akuzativ ἥρωα ἥρωε ἥρωας Τρῶα Τρῶε Τρῶας
Vokativ ἥρως ἥρωε ἥρωες Τρὼς Τρῶε Τρῶες
Vokalna osnova, imenice na -υς (gen. -υος)[uredi VE | uredi]
m. r. ž. r.
ἰχθὺς (osn. ἰχθῠ-) δρῦς (osn. δρυ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ἰχθὺς ἰχθὺε ἰχθύες δρῦς δρύε δρύες
Genitiv ἰχθύος ἰχθύοιν ἰχθύων δυὸς δρυοῖν δρυῶν
Dativ ἰχθύϊ ἰχθύοιν ἰχθύσι δρυῒ δρυοῖν δρυσὶ
Akuzativ ἰχθὺν ἰχθύε ἰχθῦς δρῦν δρύε δρῦς
Vokativ ἰχθὺ ἰχθύε ἰχθύες δρῦ δρύε δρύες
Dvostruka vokalna osnova[uredi VE | uredi]
ž. r. m. r. s. r.
πόλις (osn. πολῐ-, πολε-) πέλεκυς (osn. πελεκῠ-, πελεκε-) ἄστυ (osn. ἀστῠ-, ἀστε-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ πόλις πόλει πόλεις πέλεκυς πελέκει πελέκεις ἄστυ ἄστει ἄστη
Genitiv πόλεως πολέοιν πόλεων πελέκεως πελεκέοιν πελέκεων ἄστεως ἀστέοιν ἄστεων
Dativ πόλει πολέοιν πόλεσι πελέκει πελεκέοιν πελέκεσι ἄστει ἀστέοιν ἄστεσι
Akuzativ πόλιν πόλει πόλεις πέλεκυν πελέκει πελέκεις ἄστυ ἄστει ἄστη
Vokativ πόλι πόλει πόλεις πέλεκυ πελέκει πελέκεις ἄστυ ἄστει ἄστη
Vokalna osnova, imenice na -εύς, -οῦς i -αῦς[uredi VE | uredi]
m. r. ž. r.
βασιλεὺς (osn. βασιλευ-) βοῦς (osn. βου-) γραῦς (osn. γραυ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ βασιλεὺς βασιλεῖ βασιλεῖς βοῦς βόε βόες γραῦς γρᾶε γρᾶες
Genitiv βασιλέως βασιλέοιν βασιλέων βοὸς βοοῖν βοῶν γραὸς γραοῖν γραῶν
Dativ βασιλεῖ βασιλέοιν βασιλεῦσι βοῒ βοοῖν βουσὶ γραῒ γραοῖν γραυσὶ
Akuzativ βασιλέα βασιλεῖ βασιλέας βοῦν βόε βοῦς γραῦν γρᾶε γραῦς
Vokativ βασιλεῦ βασιλεῖ βασιλεῖς βοῦ βόε βόες γραῦ γρᾶε γρᾶες

Imenice "βοῦς" i "γραῦς" su nepravilne.

Vokalna osnova, imenice na -ώ bez sufiksa[uredi VE | uredi]
ž. r.
ἠχὼ (osn. ἠχω-, ἠχο-) Κλειὼ (osn. Κλειω-, Κλειο-)
Jednina Jednina
Nominativ ἠχὼ Κλειὼ
Genitiv ἠχοῦς Κλειοῦς
Dativ ἠχοῖ Κλειοῖ
Akuzativ ἠχὼ Κλειὼ
Vokativ ἠχοῖ Κλειοῖ
Konsonanatska osnova (κ, π, τ)[uredi VE | uredi]
m. r.
Velar Labial Dental
κόραξ (osn.: κορακ-) γὺψ (osn.: γῡπ-) τάπης (osn.: ταπητ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ κόραξ κόρακε κόρακες γὺψ γῦπε γῦπες τάπης τάπητε τάπητες
Genitiv κόρακος κοράκοιν κοράκων γυπὸς γυποῖν γυπῶν τάπητος ταπήτοιν ταπήτων
Dativ κόρακι κοράκοιν κόραξι γυπὶ γυποῖν γυψὶ τάπητι ταπήτοιν τάπησι
Akuzativ κόρακα κόρακε κόρακας γῦπα γῦπε γῦπας τάπητα τάπητε τάπητας
Vokativ κόραξ κόρακε κόρακες γὺψ γῦπε γῦπες τάπης τάπητε τάπητες
Konsonantska osnova, imenice na -ντ i -α[uredi VE | uredi]
m. r. s. r.
Single-stem Double-stem Single-stem
γίγας (osn.: γιγαντ-) ὀδοὺς (osn.: ὀδοντ-) γέρων (osn.: γεροντ-) κτῆμα (osn.: κτηματ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ γίγας γίγαντε γίγαντες ὀδοὺς ὀδόντε ὀδόντες γέρων γέροντε γέροντες κτῆμα κτήματε κτήματα
Genitiv γίγαντος γιγάντοιν γιγάντων ὀδόντος ὀδόντοιν ὀδόντων γέροντος γερόντοιν γερόντων κτήματος κτημάτοιν κτημάτων
Dativ γίγαντι γιγάντοιν γίγασι ὀδόντι ὀδόντοιν ὀδοῦσι γέροντι γερόντοιν γέρουσι κτήματι κτημάτοιν κτήμασι
Akuzativ γίγαντα γίγαντε γίγαντας ὀδόντα ὀδόντε ὀδόντας γέροντα γέροντε γέροντας κτῆμα κτήματε κτήματα
Vokativ γίγαν γίγαντε γίγαντες ὀδοὺς ὀδόντε ὀδόντες γέρον γέροντε γέροντες κτῆμα κτήματε κτήματα
Nazalna osnova[uredi VE | uredi]
m. r. ž. r.
Ἕλλην (osn. Ἑλλην-) χειμὼν (osn. χειμων-) Τιτὰν (osn. Τιταν-) ἀκτὶς (osn. ἀκτιν-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ Ἕλλην Ἕλληνε Ἕλληνες χειμὼν χειμῶνε χειμῶνες Τιτὰν Τιτᾶνε Τιτᾶνες ἀκτὶς ἀκτῖνε ἀκτῖνες
Genitiv Ἕλληνος Ἑλλήνοιν Ἑλλήνων χειμῶνος χειμώνοιν χειμώνων Τιτᾶνος Τιτάνοιν Τιτάνων ἀκτῖνος ἀκτίνοιν ἀκτίνων
Dativ Ἕλληνι Ἑλλήνοιν Ἑλλησι χειμῶνι χειμώνοιν χειμῶσι Τιτᾶνι Τιτάνοιν Τιτᾶσι ἀκτῖνι ἀκτίνοιν ἀκτῖσι
Akuzativ Ἕλληνα Ἕλληνε Ἕλληνας χειμῶνα χειμῶνε χειμῶνας Τιτᾶνα Τιτᾶνε Τιτᾶνας ἀκτῖνα ἀκτῖνε ἀκτῖνας
Vokativ Ἕλλην Ἕλληνε Ἕλληνες χειμὼν χειμῶνε χειμῶνες Τιτὰν Τιτᾶνε Τιτᾶνες ἀκτὶς ἀκτῖνε ἀκτῖνες
Dvostruka nazalna osnova[uredi VE | uredi]
m. r.
ποιμὴν (osn. ποιμην-, ποιμεν-) ἡγεμὼν (osn. ἡγεμων-, ηγεμον-) γείτων (osn. γείτων-, γειτον-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ποιμὴν ποιμένε ποιμένες ἡγεμὼν ἡγεμόνε ἡγεμόνες γείτων γείτονε γείτονες
Genitiv ποιμένος ποιμένοιν ποιμένων ἡγεμόνος ἡγεμόνοιν ἡγεμόνων γείτονος γειτόνοιν γειτόνων
Dativ ποιμένι ποιμένοιν ποιμέσι ἡγεμόνι ἡγεμόνοιν ἡγεμόσι γείτονι γειτόνοιν γείτοσι
Akuzativ ποιμένα ποιμένε ποιμένας ἡγεμόνα ἡγεμόνε ἡγεμόνας γείτονα γείτονε γείτονας
Vokativ ποιμὴν ποιμένε ποιμένες ἡγεμὼν ἡγεμόνε ἡγεμόνες γεῖτον γείτονε γείτονες
Likvidna osnova[uredi VE | uredi]
m. r.
Single-stem Double-stem
κλητὴρ (osn. κλητηρ-) ἰχὼρ (osn. ἰχὼρ-) ἀθὴρ (osn. ἀθηρ-, ἀθερ-) ῥήτωρ (osn. ῥητωρ-, ῥητορ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ κλητὴρ κλητῆρε κλητῆρες ἰχὼρ ἲχῶρε ἰχῶρες ἀθὴρ ἀθέρε ἀθέρες ῥήτωρ ῥήτορε ῥήτορες
Genitiv κλητῆρος κλητήροιν κλητήρων ἰχῶρος ἰχώροιν ἰχώρων ἀθέρος ἀθέροιν ἀθέρων ῥήτορος ῥητόροιν ῥητόρων
Dativ κλητῆρι κλητήροιν κλητῆρσι ἰχῶρι ἰχώροιν ἰχῶρσι ἀθέρι ἀθέροιν ἀθέρσι ῥήτορι ῥητόροιν ῥήτορσι
Akuzativ κλητῆρα κλητῆρα κλητῆρας ἰχῶρα ἲχῶρε ἰχῶρας ἀθέρα ἀθέρε ἀθέρας ῥήτορα ῥήτορε ῥήτορας
Vokativ κλητὴρ κλητῆρε κλητῆρες ἰχὼρ ἲχῶρε ἰχῶρες ἀθὴρ ἀθέρε ἀθέρες ῥῆτορ ῥήτορε ῥήτορες
Imenice koje gube "ε" u osnovi[uredi VE | uredi]
m. r. s. r.
πατὴρ (osn. πατηρ-, πατερ-) ἀνὴρ (osn. ἀνηρ-, ἀνερ-) Δημήτηρ (osn. Δημητηρ,- Δημητερ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina
Nominativ πατὴρ πατέρε πατέρες ἀνὴρ ἄνδρε ἄνδρες Δημήτηρ
Genitiv πατρὸς πατέροιν πατέρων ἀνδρὸς ἀνδροῖν ἀνδρῶν Δήμητρος
Dativ πατρὶ πατέροιν πατράσι ἀνδρὶ ἀνδροῖν ἀνδράσι Δήμητρι
Akuzativ πατέρα πατέρε πατέρας ἄνδρα ἄνδρε ἄνδρας Δήμητρα
Vokativ πάτερ πατέρε πατέρες ἄνερ ἄνδρε ἄνδρες Δήμητερ
Sibilantska osnova[uredi VE | uredi]
m. r.
Σωκράτης (osn. Σωκρατεσ-) Περικλῆς (osn. Περικλεεσ-)
Jednina Množina Jednina Množina
Nominativ Σωκράτης Σωκράται Περικλῆς Περικλεῖς
Genitiv Σωκράτους Σωκρατῶν Περικλέους Περικλέων
Dativ Σωκράτει Σωκράταις Περικλεῖ -
Akuzativ Σωκράτη Σωκράτας Περικλέα Περικλεῖς
Vokativ Σώκρατες Σωκράται Περίκλεις Περικλεῖς
Dvostruka osnova bez sufiksa[uredi VE | uredi]
s. r. ž. r.
βέλος (osn. βελοσ-, βελεσ-) ἔδαφος (osn. ἐδαφοσ-, ἐδαφεσ-) αἰδὼς (osn. αἰδωσ-, αἰδοσ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina
Nominativ βέλος βέλει βέλη ἔδαφος ἐδάφει ἐδάφη αἰδὼς
Genitiv βέλους βελοῖν βελῶν ἐδάφους ἐδαφοῖν ἐδαφῶν αἰδοῦς
Dativ βέλει βελοῖν βέλεσι ἐδάφει ἐδαφοῖν ἐδάφεσι αἰδοῖ
Akuzativ βέλος βέλει βέλη ἔδαφος ἐδάφει ἐδάφη αἰδῶ
Vokativ βέλος βέλει βέλη ἔδαφος ἐδάφει ἐδάφη αἰδὼς

Nepravilne imenice[uredi VE | uredi]

Tablice nepravilnih imenica ne uključuju dual.

Ἄρης γυνὴ Θαλῆς ( < Θαλέης) Οἰδίπους πῦρ
m. r. ž. r. m. r. m. r. s. r.
Jednina Jednina Množina Jednina Jednina Jednina Množina
Nominativ Ἄρης γυνὴ γυναῖκες Θαλῆς Οἰδίπους πῦρ πυρὰ
Genitiv Ἄρεως γυναικὸς γυναικῶν Θαλοῦ or Θαλέω or Θάλητος Οἰδίποδος or Οἰδίπου πυρὸς πυρῶν
Dativ Ἄρει γυναικὶ γυναιξὶ Θαλῇ or Θάλητι Οἰδίποδι πυρὶ πυροῖς
Akuzativ Ἄρη or Ἄρην γυναῖκα γυναῖκας Θαλῆν or Θάλητα Οἰδίπουν πῦρ πυρὰ
Vokativ Ἄρες γύναι γυναῖκες —— Οἰδίπου πῦρ πυρὰ


Ἀπόλλων γόνυ δόρυ Ζεὺς ἧπαρ κύων ναῦς οὖς
m. r. s. r. s. r. m. r. s. r. m. r. ž. r. s. r.
Jednina Jednina Množina Jednina Množina Jednina Jednina Množina Jednina Množina Jednina Množina Jednina Dual Množina
Nominativ Ἀπόλλων γόνυ γόνατα δόρυ δόρατα Ζεὺς ἧπαρ ἥπατα κύων κύνες ναῦς νῆες οὖς ὦτε ὦτα
Genitiv Ἀπόλλωνος γόνατος γονάτων δόρατος δοράτων Διὸς ἥπατος ἡπάτων κυνὸς κυνῶν νεὼς νεῶν ὠτὸς ὤτοιν ὤτων
Dativ Ἀπόλλωνι γόνατι γόνασι δόρατι δόρασι Διὶ ἥπατι ἥπασι κυνὶ κυσὶ νηὶ ναυσὶ ὤτὶ ὤτοιν ὠσὶ
Akuzativ Ἀπόλλωνα or Ἀπόλλω γόνυ γόνατα δόρυ δόρατα Δία ἧπαρ ἥπατα κύνα κύνας ναῦν ναῦς οὖς ὦτε ὦτα
Vokativ Ἄπολλον γόνυ γόνατα δόρυ δόρατα Ζεῦ ἧπαρ ἥπατα κύον κύνες ναῦ νῆες οὖς ὦτε ὦτα


ὕδωρ χεὶρ
s. r. ž. r.
Jednina Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ὕδωρ ὕδατα χεὶρ χεῖρε χεῖρες
Genitiv ὔδατος ὑδάτων χειρὸς χεροῖν χειρῶν
Dativ ὕδατι ὕδασι χειρὶ χεροῖν χερσὶ
Akuzativ ὕδωρ ὕδατα χεῖρα χεῖρε χεῖρας
Vokativ ὕδωρ ὕδατα χεὶρ χεῖρε χεῖρες
  • Imenice treće deklinacije u dativu množine (-σι) mogu dobiti ν na kraju. Na primjer, ὁ γίγας → τοῖς γίγασι, γίγασιν, ἡ γραῦς → ταῖς γραυσὶ i γραυσίν.

Pridjevi[uredi VE | uredi]

Druga deklinacija[uredi VE | uredi]

Pridjevi s tri sufiksa[uredi VE | uredi]
m. r. ž. r. s. r.
σοφὸς (osn.: σοφο-) σοφὴ (osn.: σοφη-) σοφὸν (osn.: σοφο-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ σοφὸς σοφὼ σοφοὶ σοφὴ σοφὰ σοφὼ σοφὸν σοφὼ σοφὰ
Genitiv σοφοῦ
etc.
σοφοῖν
etc.
σοφῶν
etc.
σοφῆς
etc.
σοφαῖν
etc.
σοφῶν
etc.
σοφοῦ
etc.
σοφοῖν
etc.
σοφῶν
etc.
Pridjevi s dva sufiksa[uredi VE | uredi]
m. r. -ž. r. s. r.
ἄφθονος (osn.: ἀφθονο-) ἄφθονον (osn.: ἀφθονο-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ἄφθονος ἀφθόνω ἄφθονοι ἄφθονον ἀφθόνω ἄφθονα
Genitiv ἀφθόνου
etc.
ἀφθόνοιν
etc.
ἀφθόνων
etc.
ἀφθόνου
etc.
ἀφθόνοιν
etc.
ἀφθόνοιν
etc.

Treća deklinacija[uredi VE | uredi]

Vokalna osnova[uredi VE | uredi]
  • Tri sufiksa u imenica na ῠς-, ειᾰ-, i -ῠ
m. r. ž. r. s. r.
βαθὺς (osn. βαθυ-) βαθεῖα (osn. βαθε-) βαθὺ (osn. βαθυ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ βαθὺς βαθεῖ βαθεῖς βαθεῖα βαθεία βαθεῖαι βαθὺ βαθεῖ βαθέα
Genitiv βαθέος βαθέοιν βαθέων βαθείας βαθείαιν βαθειῶν βαθέος βαθέοιν βαθέων
Dativ βαθεῖ βαθέοιν βαθέσι βαθείᾳ βαθείαιν βαθείαις βαθεῖ βαθέοιν βαθέσι
Akuzativ βαθὺν βαθεῖ βαθεῖς βαθεῖαν βαθεία βαθείας βαθὺ βαθεῖ βαθέα
Vokativ βαθὺ βαθεῖ βαθεῖς βαθεῖα βαθεία βαθεῖαι βαθὺ βαθεῖ βαθέα
Dva sufiksa[uredi VE | uredi]
m. r. - ž. r. s. r.
εὐδαίμων - εὔδαιμον (osn. εὐδαιμον-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ εὐδαίμων εἰδαίμονε εὐδαίμονες εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονα
Genitiv εὐδαίμονος ἐὐδαιμόνοιν εὐδαιμόνων εὐδαίμονος εὐδαιμόνοιν εὐδαιμόνων
Dativ εἰδαίμονι εὐδαιμόνοιν εὐδαίμοσι εὐδαίμονι εἰδαιμόνοιν εἰδαίμοσι
Akuzativ εὐδαίμονα εἰδαίμονε εὐδαίμονας εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονα
Vokativ εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονες εὔδαιμον εὐδαίμονε εὐδαίμονα


m. r. - ž. r. s. r.
σώφρων - σῶφρον (osn. σωφρον-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ σώφρων σώφρονε σώφρονες σῶφρον σώφρονε σώφρονα
Genitiv σώφρονος σωφρόνοιν σωφρόνων σώφρονος σωφρόνοιν σωφρόνων
Dativ σώφρονι σωφρόνοιν σώφροσι σώφρονι σωφρόνοιν σώφροσι
Akuzativ σώφρονα σώφρονε σώφρονας σῶφρον σώφρονε σώφρονα
Vokativ σῶφρον σώφρονε σώφρονες σῶφρον σώφρονε σώφρονα
Sibilantska osnova s dva sufiksa[uredi VE | uredi]
m. r. - ž. r. s. r.
ἀληθὴς - ἀληθὲς (osn. ἀληθεσ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ἀληθὴς ἀληθεῖ ἀληθεῖς ἀληθὲς ἀληθεῖ ἀληθῆ
Genitiv ἀληθοῦς ἀληθοῖν ἀληθῶν ἀληθοῦς αληθοῖν ἀληθῶν
Dativ ἀληθεῖ ἀληθοῖν ἀληθέσι ἀληθεῖ ἀληθοῖν ἀληθέσι
Akuzativ ἀληθῆ ἀληθεῖ ἀληθεῖς ἀληθὲς ἀληθεῖ ἀληθῆ
Vokativ ἀληθὲς ἀληθεῖ ἀληθεῖς ἀληθὲς ἀληθεῖ ἀληθῆ


m. r. - ž. r. s. r.
εὐώδης - εὐῶδες (osn. εὐωδεσ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ εὐώδης εὐώδει εὐώδεις εὐώδες εὐώδει εὐώδη
Genitiv εὐώδους εὐώδοιν εὐώδων εὐώδους εὐώδοιν εὐώδων
Dativ εὐώδει εὐώδοιν εὐώδεσι εὐώδει εὐώδοιν εὐώδεσι
Akuzativ εὐώδη εὐώδει εὐώδεις εὐῶδες εὐώδει εὐώδη
Vokativ εὐῶδες εὐώδει εὐώδεις εὐῶδες εὐώδει εὐώδη
  • Pridjevi s nastavkom -ώδης, -ώλης ili -ήρης dekliniraju se kao εὐώδης. Ostali dobijaju naglaske na nekoliko načina, primjerice:


m. r. - ž. r. s. r.
συνήθης - σύνηθες (osn. συνηθεσ-)
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ συνήθης συνήθει συνήθεις σύνηθες συνήθει συνήθη
Genitiv συνήθους συνήθοιν συνήθων συνήθους συνήθοιν συνήθων
Dativ συνήθει συνήθοιν συνήθεσι συνήθει συνήθοιν συνήθεσι
Akuzativ συνήθη συνήθει συνήθεις σύνηθες συνήθει συνήθη
Vokativ σύνηθες συνήθει συνήθεις σύνηθες συνήθει συνήθη

Nepravilni pridjevi[uredi VE | uredi]

"πολὺς" i "μέγας"[uredi VE | uredi]
πολύς, πολλή, πολὺ (osn. πολυ-, πολλο-) μέγας, μεγάλη, μέγα (osn. μεγα-, μεγαλο-)
m. r. ž. r. s. r. m. r. ž. r. s. r.
Jednina Množina Jednina Množina Jednina Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ πολὺς πολλοὶ πολλὴ πολλαὶ πολὺ πολλὰ μέγας μεγάλω μεγάλοι μεγάλη μεγάλα μεγάλαι μέγα μεγάλω μεγάλα
Genitiv πολλοῦ πολλῶν πολλῆς πολλῶν πολλοῦ πολλῶν μεγάλου μεγάλοιν μεγάλων μεγάλη μεγάλαιν μεγάλων μεγάλου μεγάλοιν μεγάλων
Dativ πολλῷ πολλοῖς πολλῇ πολλαῖς πολλῷ πολλοῖς μεγάλῳ μεγάλοιν μεγάλοις μεγάλῃ μεγάλαιν μεγάλαις μεγάλῳ μεγάλοιν μεγάλοις
Akuzativ πολὺν πολλοὺς πολλὴν πολλὰς πολὺ πολλὰ μέγαν μεγάλω μεγάλους μεγάλην μεγάλα μεγάλας μέγα μεγάλε μεγάλα
Vokativ πολὺ πολλοὶ πολλὴ πολλαὶ πολὺ πολλὰ μέγα μεγάλω μεγάλοι μεγάλη μεγάλα μεγάλαι μέγα μεγάλω μεγάλα

Zamjenice[uredi VE | uredi]

Osobne zamjenice[uredi VE | uredi]

1osn. Person 2nd. Person 3rd. Person
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Množina
Nominativ ἐγὼ νὼ ἡμεῖς σὺ σφὼ ὑμεῖς (σφεῖς)
Genitiv ἐμοῦ, μου νῷν ἡμών σοῦ, σου σφῷν ὑμῶν (οὗ) (σφῶν)
Dativ ἐμοῖ, μοι νῷν ἡμῖν σοῖν, σοι σφῷν ὑμῖν οἷ, οἱ σφίσι(ν)
Akuzativ ἐμέ, με νὼ ἡμᾶς σέ, σε σφὼ ὑμᾶς (ἓ) (σφᾶς)

Pokazna zamjenica "οὗτος", "αὕτη", "τοῦτο"[uredi VE | uredi]

m. r. ž. r. s. r. All genders
Jednina Množina Jednina Množina Jednina Množina Dual
Nominativ οὗτος οὗτοι αὕτη αὗται τοῦτο ταῦτα τούτω
Genitiv τοῦτου τούτων ταύτης τούτων τούτου τούτων τούτοιν
Dativ τούτῳ τούτοις ταύτῃ ταύταις τούτῳ τούτοις τούτοιν
Akuzativ τοῦτον τούτους ταύτην ταύτας τοῦτο ταῦτα τούτω
Vokativ οὗτος —— αὕτη —— —— —— τούτω

Neodređena zamjenica "τὶς", "τὶ"[uredi VE | uredi]

Masc. - Femin. s. r. All genders
Jednina Množina Jednina Množina Dual
Nominativ τὶς τινὲς τὶ τινὰ or ἄττα τινὲ
Genitiv τινὸς or του τινῶν τινὸς or του τινῶν τινοῖν
Dativ τινὶ or τῳ τισὶ(ν) τινὶ or τῳ τισὶ(ν) τινοῖν
Akuzativ τινὰ τινὰς τὶ τινὰ or ἄττα τινὲ

Odnosna zamjenica "ὃς", "ἣ", "ὃ"[uredi VE | uredi]

m. r. ž. r. s. r.
Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina Jednina Dual Množina
Nominativ ὃς οἳ ὣ (ἃ) αἳ
Genitiv οὗ οἷν ὧν ἧς οἷν (αἷν) ὧν οὗ οἷν ὧν
Dativ οἷν οἷς οἷν (αἷν) αἷς οἷν οἷς
Akuzativ ὃν οὓς ἣν ὣ (ἃ) ἃς

Brojevi[uredi VE | uredi]

  • Brojevi od 1 do 4 se sklanjaju:
εἱς - μία - ἑν (1) δύο (2) τρεῖς - τρία (3) τέτταρες - τέτταρα (4)
Jednina Dual Množina Množina
m. r. ž. r. s. r. Three genders Masc.-Fem. s. r. Masc.-Fem. s. r.
Nominativ εἷς μία ἑν δύο τρεῖς τρία τέτταρες τέτταρα
Genitiv ἑνὸς μιᾶς ἑνὸς δυοῖν τριῶν τριῶν τεττάρων τεττάρων
Dativ ἑνὶ μιᾷ ἑνὶ δυοῖν τρισὶ τρισὶ τέτταρσι τέτταρσι
Akuzativ ἕνα μίαν ἕν δύο τρεῖς τρία τέτταρας τέτταρα

Konjugacija[uredi VE | uredi]

U tablicama nije uključen dual

Glagol "εἰμί"[uredi VE | uredi]

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent εἰμί
εἶ
ἐστί
ἐσμέν
ἐστέ
εἰσί

ᾖς

ὦμεν
ἦτε
ὦσι
εἴην
εἴης
εἴη
εἴημεν/εἶμεν
εἴητε/εἶτε
εἴησαν/εἶεν
-
ἴσθι
ἔστω
-
ἔστε
ἔστων/ὄντων/ἔστωσαν
εἶναι ὤν
οῦσα
ὄν
Imperfekt ἦν
ἦσθα
ἦν
ἦμεν
ἦτε
ἦσαν
Futur ἔσομαι
ἔσῃ/ἔσει
ἔσται
ἐσόμεθα
ἔσεσθε
ἔσονται
ἐσοίμην
ἔσοιο
ἔσοιτο
ἐσοίμεθα
ἔσοισθε
ἔσοιντο
ἔσεσθαι ἐσόμενος
ἐσομένη
ἐσόμενον

Glagol "ἔχω"[uredi VE | uredi]

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent ἔχω ἔχω ἔχοιμι ἔχε ἔχειν ἔχων, -ουσα, -ον
Imperfekt εἶχον
Futur ἔξω/σχήσω ἔξοιμι/σχήσοιμι ἔξειν/σχήσειν ἔξων, -ουσα, -ον/σχήσων, -σουσα, -σον
Aorist ἔσχον [ἔσχησα] σχῶ σχοίην/-σχοῖμι
σχοίης etc.
σχὲς σχεῖν σχών, -οῦσα, -ὸν
Perfekt ἔσχηκα ἐσχηκὼς ὦ ἐσχηκὼς εἴην ἐσχηκὼς ἴσθι ἐσχηκέναι ἐσχηκώς, -υῖα, -ὸς

Tvorba glagolskih vremena[uredi VE | uredi]

Augment Reduplikacija Osnova Oznaka glagolskog vida Sufiks Rezultat
Prezent λύ ω λύω
Imperfekt λυ ον ἔλυον
Futur λύ σ ω λύσω
Aorist λυ σ α ἔλυσα
Perfekt λέ λυ κ α λέλυκα
Pluskvamperfekt λε λύ κ ειν ἐλελύκειν

Primjer[uredi VE | uredi]

  • Glagol: λύω [osnova: λῡ-] = razmrsiti, razriješiti, rastaviti. λύω je pravilan glagol: konjugira se s tematskim vokalom -o-, ima kratku i neposrednu osnovu, u kojoj konsonant l- i vokal -y- ne podliježu nikakvim promjenama, niti ih uzrokuju. Stoga se koristi kao tipičan primjer.

Aktiv[uredi VE | uredi]

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent λύω
λύεις
λύει
λύομεν
λύετε
λύουσι
λύω
λύῃς
λύῃ
λύωμεν
λύητε
λύωσι
λύοιμι
λύοις
λύοι
λύοιμεν
λύοιτε
λύοιεν
-
λῦε
λυέτω
-
λύετε
λυόντων/λυέτωσαν
λύειν λύων
λύουσα
λῦον
Imperfekt ἔλυον
ἔλυες
ἔλυε
ἐλύομεν
ἐλύετε
ἔλυον
Futur λύσω
λύσεις
λύσει
λύσομεν
λύσετε
λύσουσι
λύσοιμι
λύσοις
λύσοι
λύσοιμεν
λύσοιτε
λύσοιεν
λύσειν λύσων
λύσουσα
λῦσον
Aorist ἔλυσα
ἔλυσας
ἔλυσε
ἐλύσαμεν
ἐλύσατε
ἔλυσαν
λύσω
λύσῃς
λύσῃ
λύσωμεν
λύσητε
λύσωσι
λύσαιμι
λύσαις
λύσαι
λύσαιμεν
λύσαιτε
λύσαιεν
-
λῦσον
λυσάτω
-
λύσατε
λυσάντων/λυσάτωσαν
λῦσαι λύσας
λύσασα
λῦσαν
Perfekt λέλυκα
λέλυκας
λέλυκε
λελύκαμεν
λελύκατε
λελύκασι
λελυκώς ὦ
λελυκώς ᾖς
λελυκώς ᾖ
λελυκότες ὦμεν
λελυκότες ἦτε
λελυκότες ὦσι
λελυκώς εἴην
λελυκώς εἴης
λελυκώς εἴη
λελυκότες εἴημεν
λελυκότες εἴητε
λελυκότες εἴησαν
-
λελυκώς ἴσθι
λελυκώς ἔστω
-
λελυκότες ἔστε
λελυκότες ἔστων
λελυκέναι λελυκώς
λελυκυῖα
λελυκός
Pluskvamperfekt ἐλελύκειν
ἐλελύκεις
ἐλελύκει
ἐλελύκεμεν
ἐλελύκετε
ἐλελύκεσαν

Nepotpuni pasiv[uredi VE | uredi]

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent λύομαι
λύῃ/λύει
λύεται
λυόμεθα
λύεσθε
λύονται
λύωμαι
λύῃ
λύηται
λυώμεθα
λύησθε
λύωνται
λυοίμην
λύοιο
λύοιτο
λυοίμεθα
λύοισθε
λύοιντο
-
λύου
λυέσθω
-
λύεσθε
λυέσθων/λυέσθωσαν
λύεσθαι λυόμενος
λυομένη
λυόμενον
Imperfekt ἐλυόμην
ἐλύου
ἐλύετο
ἐλυόμεθα
ἐλύεσθε
ἐλύοντο
Futur λύσομαι
λύσῃ/λύσει
λύσεται
λυσόμεθα
λύσεσθε
λύσονται
λυσοίμην
λύσοιο
λύσοιτο
λυσοίμεθα
λύσοισθε
λύσοιντο
λύσεσθαι λυσόμενος
λυσομένη
λυσόμενον
Aorist ἐλυσάμην
ἐλύσω
ἐλύσατο
ἐλυσάμεθα
ἐλύσασθε
ἐλύσαντο
λύσωμαι
λύσῃ
λύσηται
λυσώμεθα
λύθησθε
λύσωνται
λυσαίμην
λύσαιο
λύσαιτο
λυσαίμεθα
λύσαισθε
λύσαιντο
-
λῦσαι
λυσάσθω
-
λύσασθε
λυσάσθων/λυσάσθωσαν
λύσασθαι λυσάμενος
λυσαμένη
λυσάμενον
Perfekt λέλυμαι
λέλυσαι
λέλυται
λελύμεθα
λέλυσθε
λέλυνται
λελυκώς ὦ
λελυκώς ᾖς
λελυκώς ᾖ
λελυκότες ὦμεν
λελυκότες ἦτε
λελυκότες ὦσι
λελυμένος εἴην
λελυμένος εἴης
λελυμένος εἴη
λελυμένοι εἴημεν
λελυμένοι εἴητε
λελυμένοι εἴησαν
-
λέλυσο
λελύσθω
-
λέλυσθε
λελύσθων/λελύσθωσαν
λελύσθαι λελυμένος
λελυμένη
λελυμένον
Pluskvamperfekt ἐλελύμην
ἐλέλυσο
ἐλέλυτο
ἐλελύμεθα
ἐλέλυσθε
ἐλέλυντο

Potpuni pasiv[uredi VE | uredi]

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent λύομαι
λύῃ/λύει
λύεται
λυόμεθα
λύεσθε
λύονται
λύωμαι
λύῃ
λύηται
λυώμεθα
λύησθε
λύωνται
λυοίμην
λύοιο
λύοιτο
λυοίμεθα
λύοισθε
λύοιντο
-
λύου
λυέσθω
-
λύεσθε
λυέσθων/λυέσθωσαν
λύεσθαι λυόμενος
λυομένη
λυόμενον
Imperfekt ἐλυόμην
ἐλύου
ἐλύετο
ἐλυόμεθα
ἐλύεσθε
ἐλύοντο
Futur λυθήσομαι
λυθήσῃ/λυθήσει
λυθήσεται
λυθησόμεθα
λυθήσεσθε
λυθήσονται
λυθησοίμην
λυθήσοιο
λυθήσοιτο
λυθησοίμεθα
λυθήσοισθε
λυθήσοιντο
λυθήσεσθαι λυθησόμενος
λυθησομένη
λυθησόμενον
Aorist ἐλύθην
ἐλύθης
ἐλύθη
ἐλύθημεν
ἐλύθητε
ἐλύθησαν
λυθῶ
λυθῇς
λυθῇ
λυθῶμεν
λυθῆτε
λυθῶσι
λυθείην
λυθείης
λυθείη
λυθείημεν/λυθεῖμεν
λυθείητε/λυθεῖτε
λυθείησαν/λυθεῖεν
-
λύθητι
λυθήτω
-
λύθητε
λυθέντων/λυθήτωσαν
λυθῆναι λυθείς
λυθεῖσα
λυθέν
Perfekt λέλυμαι
λέλυσαι
λέλυται
λελύμεθα
λέλυσθε
λέλυνται
λελυκώς ὦ
λελυκώς ᾖς
λελυκώς ᾖ
λελυκότες ὦμεν
λελυκότες ἦτε
λελυκότες ὦσι
λελυμένος εἴην
λελυμένος εἴης
λελυμένος εἴη
λελυμένοι εἴημεν
λελυμένοι εἴητε
λελυμένοι εἴησαν
-
λέλυσο
λελύσθω
-
λέλυσθε
λελύσθων/λελύσθωσαν
λελύσθαι λελυμένος
λελυμένη
λελυμένον
Pluskvamperfekt ἐλελύμην
ἐλέλυσο
ἐλέλυτο
ἐλελύμεθα
ἐλέλυσθε
ἐλέλυντο

Glagoli konsonantske osove[uredi VE | uredi]

  • Indikativ perfekta i pluskvamperfekta pasivnoga glagola konsonantske osnove.
Perfekt Pluskvamperfekt Infinitiv Particip
πράττομαι (stem: πρᾱγ-) πέπραγμαι
πέπραξαι
πέπρακται
πεπράγμεθα
πέπραχθε
πεπραγμένοι εἰσί
ἐπεπράγμην
ἐπέπραξο
ἐπέπρακτο
ἐπεπράγμεθα
ἐπέπραχθε
πεπραγμένοι ἦσαν
πεπρᾶχθαι πεπραγμένος
πεπραγμένη
πεπραγμένον
γράφομαι (stem: γρᾰφ-) γέγραμμαι
γέγραψαι
γέγραπται
γεγράμμεθα
γέγραφθε
γεγραμμένοι εἰσί
ἐγεγράμην
ἐγέγραψο
ἐγέγραπτο
ἐγεγράμμεθα
ἐγέγραφθε
γεγραμμένοι ἦσαν
γεγράφθαι γεγραμμένος
γεγραμμένη
γεγραμμένον
πείθομαι (stem: πειθ-) πέπεισμαι
πέπεισαι
πέπεισται
πεπείσμεθα
πέπεισθε
πεπεισμένοι εἰσί
ἐπεπείσμην
ἐπέπεισο
ἐπέπειστο
ἐπείσμεθα
ἐπέπεισθε
πεπεισμένοι ἦσαν
πεπεῖσθαι πεπεισμένος
πεπεισμένη
πεπεισμένον

Aorist drugi (II)[uredi VE | uredi]

  • Glagol: βάλλω
Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Aktiv ἔβαλον
ἔβαλες
ἔβαλε
ἐβάλομεν
ἐβάλετε
ἔβαλον
βάλω
βάλῃς
βάλῃ
βάλωμεν
βάλητε
βάλωσι
βάλοιμι
βάλοις
βάλοι
βάλοιμεν
βάλοιτε
βάλοιεν
-
βάλε
βαλέτω
-
βάλετε
βαλόντων/βαλέτωσαν
βαλεῖν βαλὼν
βαλοῦσα
βαλὸν
Pasiv (nepotpuni) ἐβαλόμην
ἐβάλου
ἐβάλετο
ἐβαλόμεθα
ἐβάλεσθε
ἐβάλοντο
βάλωμαι
βάλῃ
βάληται
βαλώμεθα
βάλησθε
βάλωνται
βαλοίμην
βάλοιο
βάλοιτο
βαλοίμεθα
βάλοισθε
βάλοιντο
-
βαλοῦ
βαλέσθω
-
βάλεσθε
βαλέσθων/βαλέσθωσαν
βαλέσθαι βαλόμενος
βαλομένη
βαλόμενον


Futur II. pasivni i Aorist II. pasivni[uredi VE | uredi]

  • Glagol: γράφομαι
Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Futur γραφήσομαι
γραφήσει
γραφήσεται
γραφησόμεθα
γραφήσεσθε
γραφήσονται
γραφησοίμην
γραφήσοιο
γραφήσοιτο
γραφησοίμεθα
γραφήσοισθε
γραφήσοιντο
γραφήσεσθαι γραφησόμενος
γραφησομένη
γραφησόμενον
Aorist II. ἐγράφην
ἐγράφης
ἐγράφη
ἐγράφημεν
ἐγράφητε
ἐγράφησαν
γραφῶ
γραφῇς
γραφῇ
γραφῶμεν
γραφῆτε
γραφῶσι
γραφείην
γραφείης
γραφείη
γραφείημεν
γραφείητε
γραφείησαν
-
γράφηθι
γραφήτω
-
γράφητε
γραφέντων
γραφῆναι γραφεὶς
γραφεῖσα
γραφὲν

Verba contracta[uredi VE | uredi]

Glagoli na -άω[uredi VE | uredi]

Pravila

  • α + ε ili η →
  • α + ει ili ῃ →
  • α + ο ili ω ili ου → ω
  • α + οι →


Glagol τιμάω → τιμῶ (osnova τιμα-)

Aktiv

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent (τιμάω) τιμῶ
(τιμάεις) τιμᾷς
(τιμάει) τιμᾷ
(τιμάομεν) τιμῶμεν
(τιμάετε) τιμᾶτε
(τιμάουσι) τιμῶσι
(τιμάω) τιμῶ
(τιμάῃς) τιμᾷς
(τιμάῃ) τιμᾷ
(τιμάωμεν) τιμῶμεν
(τιμάητε) τιμᾶτε
(τιμάωσι) τιμῶσι
(τιμάοιμι) τιμῷμι
(τιμάοις) τιμῷς
(τιμάοι) τιμῷ
(τιμάοιμεν) τιμῷμεν
(τιμάοιτε) τιμῷτε
(τιμάοιεν) τιμῷεν
-
(τίμαε) τίμα
(τιμαέτω) τιμάτω
-
(τιμάετε) τιμᾶτε
(τιμαόντων) τιμώντων/(τιμαέτωσαν) τιμάτωσαν
(τιμάειν) τιμᾶν (τιμάων) τιμῶν
(τιμάουσα) τιμῶσα
(τιμάον) τιμῶν
Imperfekt (ἐτίμαον) ἐτίμων
(ἐτίμαες) ἐτίμας
(ἐτίμαε) ἐτίμα
(ἐτιμάομεν) ἐτιμῶμεν
(ἐτιμάετε) ἐτιμᾶτε
(ἐτίμαον) ἐτίμων

Pasiv (nepotpuni)

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent (τιμάομαι) τιμῶμαι
(τιμάει) τιμᾷ
(τιμάεται) τιμᾶται
(τιμαόμεθα) τιμώμεθα
(τιμάεσθε) τιμᾶσθε
(τιμάονται) τιμῶνται
(τιμάωμαι) τιμῶμαι
(τιμάῃ) τιμᾷ
(τιμάηται) τιμᾶτε
(τιμαώμεθα) τιμώμεθα
(τιμάησθε) τιμᾶσθε
(τιμάωνται) τιμῶνται
(τιμαοίμην) τιμῴμην
(τιμάοιο) τιμῷο
(τιμάοιτο) τιμῷτο
(τιμαοίμεθα) τιμῴμεθα
(τιμάοισθε) τιμῷσθε
(τιμάοιντο) τιμῷντο
-
(τιμάου) τιμῶ
(τιμαέσθω) τιμάσθω
-
(τιμάεσθε) τιμᾶσθε
(τιμαέσθων) τιμάσθων/(τιμαέσθωσαν) τιμάσθων
(τιμάεσθαι) τιμᾶσθαι (τιμαόμενος) τιμώμενος
(τιμαομένη) τιμωμένη
(τιμαόμενον) τιμώμενον
Imperfekt (ἐτιμαόμην) ἐτιμώμην
(ἐτιμάου) ἐτιμῶ
(ἐτιμαέτο) ἐτιμᾶτο
(ἐτιμαόμεθα) ἐτιμώμεθα
(ἐτιμάεσθε) ἐτιμᾶσθε
(ἐτιμάοντο) ἐτιμῶντο

Glagoli na -έω[uredi VE | uredi]

Pravila

  • ε + ε → ει
  • ε + ο → ου
  • ε + diftong ili dugi vokal → diftong ili dugi vokal.


Glagol ποιέω → ποιῶ (osnova ποιε-)

Aktiv

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent (ποιέω) ποιῶ
(ποιέεις) ποιεῖς
(ποιέει) ποιεῖ
(ποιέομεν) ποιοῦμεν
(ποιέετε) ποιεῖτε
(ποιέουσι) ποιοῦσι
(ποιέω) ποιῶ
(ποιέῃς) ποιῇς
(ποιέῃ) ποιῇ
(ποιέωμεν) ποιῶμεν
(ποιέητε) ποιῆτε
(ποιέωσι) ποιῶσι
(ποιέοιμι) ποιοῖμι
(ποιέοις) ποιοῖς
(ποιέοι) ποιοῖ
(ποιέοιμεν) ποιοῖμεν
(ποιέοιτε) ποιοῖτε
(ποιέοιεν) ποιοῖεν
-
(ποίεε) ποίει
(ποιεέτω) ποιείτω
-
(ποιέετε) ποιεῖτε
(ποιεόντων) ποιούντων/(ποιεέτωσαν) ποιείτωσαν
(ποιέεν) ποιεῖν (ποιέων) ποιῶν
(ποιέουσα) ποιοῦσα
(ποιέον) ποιοῦν
Imperfekt (ἐποίεον) ἐποίουν
(ἐποίεες) ἐποίεις
(ἐποίεε) ἐποίει
(ἐποιέομεν) ἐποιοῦμεν
(ἐποιέετε) ἐποιεῖτε
(ἐποίεον) ἐποίουν

Pasiv (nepotpuni)

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent (ποιέομαι) ποιοῦμαι
(ποιέει) ποιεῖ
(ποιέεται) ποιεῖται
(ποιεόμεθα) ποιούμεθα
(ποιέεσθε) ποιεῖσθε
(ποιέονται) ποιοῦνται
(ποιέωμαι) ποιῶμαι
(ποιέῃ) ποιῇ
(ποιέηται) ποιῆται
(ποιεώμεθα) ποιώμεθα
(ποιέησθε) ποιῆσθε
(ποιέωνται) ποιῶνται
(ποιεοίμην) ποιοίμην
(ποιέοιο) ποιοῖο
(ποιέοιτο) ποιοῖτο
(ποιεοίμεθα) ποιοίμεθα
(ποιέοισθε) ποιοῖσθε
(ποιέοιντο) ποιοῖντο
-
(ποιέου) ποιοῦ
(ποιεέσθω) ποιείσθω
-
(ποιέεσθε) ποιεῖσθε
(ποιεέσθων) ποιείσθων/(ποιεέσθωσαν) ποιείσθωσαν
(ποιέεσθαι) ποιεῖσθαι (ποιεόμενος) ποιούμενος
(ποιεομένη) ποιουμένη
(ποιεόμενον) ποιούμενον
Imperfekt (ἐποιεόμην) ἐποιούμην
(ἐποιέου) ἐποιοῦ
(ἐπιέετο) ἐποιεῖτο
(ἐποιεόμεθα) ἐποιούμεθα
(ἐποιέεσθε) ἐποιεῖσθε
(ἐποιέοντο) ἐποιοῦντο

Glagoli na -όω[uredi VE | uredi]

Pravila

  • ο + ε ili ο ili ου → ου
  • ο + η ili ω → ω
  • ο + ει iliili οι → οι


Glagol δηλόω → δηλῶ (osnova δηλο-)

Aktiv

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent (δηλόω) δηλῶ
(δηλόεις) δηλοῖς
(δηλόει) δηλοῖ
(δηλόομεν) δηλοῦμεν
(δηλόετε) δηλοῦτε
(δηλόουσι) δηλοῦσι
(δηλόω) δηλῶ
(δηλόῃς) δηλοῖς
(δηλόῃ) δηλοῖ
(δηλόωμεν) δηλῶμεν
(δηλόητε) δηλῶτε
(δηλόωσι) δηλῶσι
(δηλόοιμι) δηλοῖμι
(δηλόοις) δηλοῖς
(δηλόοι) δηλοῖ
(δηλόοιμεν) δηλοῖμεν
(δηλόοιτε) δηλοῖτε
(δηλόοιεν) δηλοῖεν
-
(δήλοε) δήλου
(δηλοέτω) δηλούτω
-
(δηλόετε) δηλοῦτε
(δηλοόντων) δηλούντων/(δηλοέτωσαν) δηλούτωσαν
(δηλόεν) δηλοῦν (δηλόων) δηλῶν
(δηλόουσα) δηλοῦσα
(δηλόον) δηλοῦν
Imperfekt (ἐδήλοον) ἐδήλουν
(ἐδήλοες) ἐδήλους
(ἐδήλοε) ἐδήλου
(ἐδηλόομεν) ἐδηλοῦμεν
(ἐδηλόετε) ἐδηλοῦτε
(ἐδήλοον) ἐδήλουν

Pasiv (nepotpuni)

Indikativ Konjunktiv Optativ Imperativ Infinitiv Particip
Prezent (δηλόομαι) δηλοῦμαι
(δηλόει) δηλοῖ
(δηλόεται) δηλοῦται
(δηλοόμεθα) δηλούμεθα
(δηλόεσθε) δηλοῦσθε
(δηλόονται) δηοῦνται
(δηλόωμαι) δηλῶμαι
(δηλόῃ) δηλοῖ
(δηλόηται) δηλῶται
(δηλοώμεθα) δηλώμεθα
(δηλόησθε) δηλῶσθε
(δηλόωνται) δηλῶνται
(δηλοοίμην) δηλοίμην
(δηλόοιο) δηλοῖο
(δηλόοιτο) δηλοῖτο
(δηλοοίμεθα) δηλοίμεθα
(δηλόοισθε) δηλοῖσθε
(δηλόοιντο) δηλοῖντο
-
(δηλόου) δηλοῦ
(δηλοέσθω) δηλούσθω
-
(δηλόεσθε) δηλοῦσθε
(δηλοέσθων) δηλούσθων/(δηλοέσθωσαν) δηλούσθωσαν
(δηλόεσθαι) δηλοῦσθαι (δηλοόμενος) δηλούμενος
(δηλεομένη) δηλουμένη
(δηλοόμενον) δηλούμενον
Imperfekt (ἐδηλοόμην) ἐδηλούμην
(ἐδηλόου) ἐδηλοῦ
(ἐδηλόετο) ἐδηλοῦτο
(ἐδηλοόμεθα) ἐδηλούμεθα
(ἐδηλόεσθε) ἐδηλοῦσθε
(ἐδηλόοντο) ἐδηλοῦντο

Ostala vremena[uredi VE | uredi]

Ostala vreena se tvore bez kontrakcije. Vokal u osnovi se produljuje i sufiks se dodaje normalno, primjerice:

  • τιμάω → τιμῶ: futur: τιμήσω, aorist: ἐτίμησα, perfekt: τετίμηκα, pluskvamperfekt: ἐτετιμήκειν
  • ποιέω → ποιῶ: futur: ποιήσω, aorist: ἐποίησα, perfekt: πεποίηκα, pluskvamperfekt: ἐπεποιήκειν
  • δηλόω → δηλῶ: futur: δηλώσω, aorist: ἐδήλωσα, perfekt: δεδήλωκα, pluskvamperfekt: έδεδηλώκειν

Atematski glagoli ili glagoli na -μι[uredi VE | uredi]

Glagoli osnove na -νυ[uredi VE | uredi]

  • Glagol δείκνῡμι "pokazati" (osnova δεικ-)
 
Aktiv Nepotpuni pasiv Potpuni pasiv
Indikativ Prezent δείκνῡμι
δείκνῡς
δεικνῡσι
δείκνυμεν
δείκνυτε
δεικνύᾱσι
δείκνυμαι
δείκνυσαι
δείκνυται
δεικνύμεθα
δείκνυσθε
δείκνυνται
Imperfekt ἐδείκνῡν
ἐδείκνῡς
ἐδείκνῡ
ἐδείκνυμεν
ἐδείκνυτε
ἐδύκνυσαν
ἐδεικνύμην
ἐδείκνυσο
ἐδείκνυτο
ἐδεικνύμεθα
ἐδείκνυσθε
ἐδείκνυντο
Futur δείξω etc. δείξομαι etc. δειχθήσομαι etc.
Aorist ἔδειξα etc. ἐδειξάμην etc. ἐδείχθην etc.
Perfekt δέδειχα etc. δέδειγμαι etc.
Konjunktiv Prezent δεικνύω
δεικνύῃς
δεικνύῃ
δεικνύωμεν
δεικνύητε
δεικνύωσι
δεικνύωμαι
δεικνύῃ
δεικνύηται
δεικνυώμεθα
δεικνύησθε
δεικνύωνται
Optativ δεικνύοιμι
δεικνύοις
δεικνύοι
δεικνύοιμεν
δεικνύοιτε
δεικνύοιεν
δεικνυοίμην
δεικνύοιο
δεικνύοιτο
δεικνυοίμεθα
δεικνύοισθε
δεικνύοιντο
Imperativ -
δείκνῡ
δεικνύτω
-
δείκνυτε
δεικνύντων/δεικνύτωσαν
-
δείκνυσο
δεικνύσθω
-
δείκνυσθε
δεικνύσθων/δεικνύσθωσαν
Infinitiv δεικνύναι δείκνυσθαι
Particip δεικνῡ́ς
δεικνῦσα
δεικνὺν
δεικνύμενος
δεικνυμένη
δεικνύμενον