Predložak:Novosti/Arhiv/2021.
Izgled
Ova je stranica arhivirana.
Ne mijenjajte je!
Ne mijenjajte je!
Prethodne godine: 2005. | 2006. | 2007. | 2008. | 2009. | 2010. | 2011. | 2012. | 2013. | 2014. | 2015. | 2016. | 2017. | 2018. | 2019. | 2020.
Prosinac
[uredi kôd]- 30. prosinca – Hrvatski olimpijski odbor izvijestio je kako su hrvatski športaši u 2021. u svim dobnim skupinama osvojili 189 odličja na velikim međunarodnim natjecanjima.
- 29. prosinca – Hrvatski nogometaši Luka Modrić i Marcelo Brozović uvršteni su na godišnji Popis stotinu najboljih nogometaša svijeta engleskoga lista The Guardian.
- 27. prosinca – Vlada Republike Hrvatske predstavila je Program društvene i gospodarske revitalizacije Sisačko-moslavačke županije, koji za cilj ima infrastrukturalnu, gospodarsku i demografsku obnovu tog područja pogođenog jakim potresom prije godinu dana.
- 25. prosinca – Objavljen je digitalni pretisak Šenoina Zlatarova zlata, koji je izlazio od kolovoza do kraja 1871. u Viencu.
- 23. prosinca – Predsjednik RH Zoran Milanović u službenom je dvodnevnom posjetu Republici Kosovu: osim što se sastao s kosovskim državnim dužnosnicima, posjetio je i pripadnike Hrvatske vojske koji u toj zemlji sudjeluju u NATO-ovoj mirovnoj misiji KFOR te Hrvate u Janjevu.
- 22. prosinca – Ivan Mikulić, osvajač srebrne medalje u parataekwondou na Ljetnim paraolimpijskim igarama u Tokiju, ostvario je još jedan veliki uspjeh osvojivši srebro na svjetskom prvenstvu u Istanbulu.
- 22. prosinca – U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici otvorena je izložba »Krasopis - lijepo pismo« Hrvatskoga školskoga muzeja prigodom obilježavanja 120. godišnjice njegova utemeljenja. Izložba prikazuje razvoj krasopisne obuke u hrvatskom školstvu kroz prošlost.
- 20. prosinca – Gabriel Boric, čileanski ljevičarski političar hrvatskih korijena, postao je najmlađi predsjednik Čilea: u neizvjesnoj izbornoj utrci pobijedio je kandidata desnice Joséa Antonija Kasta.
- 20. prosinca – U Zagrebu je počela obnova Hrvatskog prirodoslovnog muzeja. Očekuje se da će radovi biti završeni do kraja 2023., kada će taj zagrebački gornjogradski muzej ponovno biti otvoren za javnost.
- 19. prosinca – Otvorenjem Izložbe crteža i memorabilija »Krajolici i drveća« u Muzeju Đurđevcu svečano je obilježena 50. godišnjica književnoga rada Božice Jelušić.
- 19. prosinca – Zatvara se 56. Zagrebački salon arhitekture s multimedijalnom izložbom i programom Ping – Repozitorij budućnosti u paviljonu ispred Muzeja Mimara. Izložba pazar pijaca plac sajam tržnica trg Mirande Veljačić i Dinka Peračića, dobitnika prošlogodišnjega Grand Prixa, otvorena je do 24. prosinca u Udruženju hrvatskih arhitekata.
- 15. prosinca – Dubrovačko-neretvanska županija nabavila je opremu za vatrogasne postrojbe s područja cijele županije u okviru EU projekta STREAM – Strateški razvoj upravljanja poplavama.
- 15. prosinca – U humanitarnoj akciji "Tona hrane za splitske beskućnike" u Splitu na Poljudu je prikupljeno hrane i higijenskih potrepština čija je vrijednost viša od 150 tisuća kuna.
- 13. prosinca – Filip Zubčić ostvario je 3. mjesto na slalomskoj utrci u Val d'Isereu, što mu je najbolji dosadašnji plasman i ukupno deseto postolje.
- 13. prosinca – Ivan Mikulić osvojio je srebrno odličje na Svjetskom prvenstvu u parataekwondou.
- 12. prosinca – Helena Jurišić osvojila je zlatnu medalju u kategoriji do 71 kg, dok je Ana Bajić osvojila srebro u kategoriji +75 kg na na Svjetskom prvenstvu u tajlandskom boksu.
- 9. prosinca – U organizaciji Instituta »Vlado Gotovac« i Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta održan je znanstveni okrugli stol „Umijećem govora za slobodu govora. 30 godina od antologijskog govora ispred Pete armijske oblasti JNA 1991.“, u spomen na 30. obljetnicu glasovitoga govora Vlade Gotovca ispred Pete armijske oblasti JNA 30. kolovoza 1991.
- 7. prosinca – U Hrvatskom novinarskom društvu u Zagrebu predstavljena je knjiga Vande Babić Galić "Bokeljski zagovori : Tragom hrvatske baštine Boke kotorske".
- 7. prosinca – Luka Modrić postao je prvi hrvatski nogometaš koji je ušao u »klub 100« Lige prvaka.
- 7. prosinca – Hrvatska teniska reprezentacija zauzela prvo mjesto u svjetskom poretku Davis Cupa.
- 6. prosinca – U organizaciji Hrvatske matice iseljenika u Zagrebu je održan 26. forum hrvatskih manjina u okviru kojega se raspravljalo o identitetskom nasljeđu hrvatskih manjinskih zajednica.
- 5. prosinca – Svečanim koncertom bivših i sadašnjih članova Akademskoga zbora Bazilike Srca Isusova Palma uz prof. Antu Knešaureka na orguljama te Ankicu Juričić, Roberta Homena, Ivana Josipa Skendera i Franju Klinara kao dirigente prikupljana su sredstva za obnovu Bazilike.
- 4. prosinca – U Križevcima je održana svečanost dodjele nagrada Susreta hrvatskoga duhovnoga književnoga stvaralaštva »Stjepan Kranjčić«.
- 3. prosinca – Hrvatska se treći put u pet godina plasirala u završnicu Davis Cupa.
- 3. prosinca – Zagrebačka Poliklinika SUVAG obilježila je 60. obljetnicu svoje djelatnosti.
- 3. prosinca - U Novomu Sadu svečano je otvoren obnovljeni kip skladatelju hrvatske himne Josipu Runjaninu.
- 1. prosinca – U izboru čitatelja engleskoga izdanja National Geographica Hrvatska je izabrana među tri najpoželjnija turistička odredišta u kategoriji »bliskih odredišta«.
Studeni
[uredi kôd]- 30. studenoga – Papa Franjo imenovao je don Roka Glasnovića, dosadašnjeg svećenika Šibenske biskupije, novim dubrovačkim biskupom.
- 29. studenoga – Hrvatska muška teniska momčad pobijedila je Italiju i plasirala se u 5. polufinale Davis Cupa.
- 27. listopada – Na nekropoli Gradci u Požeško-slavonskoj županiji otkriven je najbogatiji grob željeznoga doba u Hrvatskoj, s mnoštvom nalaza oružja i ratničke opreme (željezne sjekire i koplja, brončani mačevi).
- 26. studenoga – U crkvi sv. Katarine Aleksandrijske u Krapini proslavljena je 380. obljetnica dolaska franjevaca u taj grad.
- 26. studenoga – U Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci otvorena je retrospektivna izložba video radova Sanje Iveković: »MAKE UP – MAKE DOWN«.
- 25. studenoga – Francuski predsjednik Emmanuel Macron službeno posjetio Zagreb i susreo se s predsjednikom Zoranom Milanovićem i premijerom Andrejem Plenkovićem. Isti je dan potpisana Deklaraciju o strateškom partnerstvu i ugovor o nabavi borbenih zrakoplova Rafale.
- 25. studenoga – U Saboru je obilježen Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama prvo minutom šutnje, a zatim prosvjedima saborskih zastupnica zbog 7 godina kašnjenja nacionalne strategije. Ovim danom započinje kampanja 16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja.
- 24. studenoga – Ministarstvo poljoprivrede Republike Hrvatske potvrdilo je prisutnost podvrste virusa H5N1 ptičje gripe u Hrvatskoj.
- 25. studenoga – Dinamo Zagreb osigurao je „europsko proljeće” odigravši 1:1 protiv belgijskog Genka.
- 24. studenoga – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini je s predstavnicima mađarskih Hrvata, Hrvatskoga narodnoga vijeća i đakovačko-osječkoga nadbiskupa Đure Hranića otkrio spomenik hrvatskomu biskupu Ivanu Antunoviću u Baji.
- 24. studenoga – Hrvatsko društvo dramskih umjetnika dodijelio je u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu Nagrade hrvatskog glumišta u 28 kategorija. Dobitnici nagrade za svekoliko umjetničko djelovanje su redatelj Ivica Kunčević i sopranistica Ivanka Boljkovac.
- 23. studenoga – Otvorena je treća sekvenca 41. Splitskog salona u organizaciji HULU Split u Hrvatskom pomorskom muzeju sa naslov:'Ne posve izgubljeni jedni za druge' kustosice Ivane Meštrov
- 22. studenoga – Otvorena je Virtualna zbirka Sveučilišta u Zagrebu na njegovim službenim mrežnim stranicama, s uvidom u kulturnu i znanstvenu baštinu Sveučilišta.
- 22. studenoga – U vukovarskomu Gradskomu muzeju predstavljen je logorski dnevnik Željka Buljana, napisan u zatočeništvu u Srijemskoj Mitrovici, čime je službeno zaključeno obilježavanje 30. obljetnice vukovarskih stradanja. Supredstavljatelji dnevnika bili su akademik Pavao Pavličić, o. Ante Perković i glumci Helena Buljan i Goran Grgić.
- 22. studenoga – U prigodi obilježavanja 50. godišnjice Hrvatskoga proljeća na Fakultetu hrvatskih studija otvorena je znanstveno-kulturno dvodnevno događanje Hrvatsko proljeće i hrvatska država, u sklopu kojega je prvi puta prikazan dokumentarni film istoga naslova, u režiji Jakova Sedlara.
- 22. studenoga – Otvorena je izložba »Hrvatski grb i zastava kroz povijest« Hrvatskoga grboslovnoga i zastavoslovnoga društva u Rijeci.
- 22. studenoga – Otvorena je Virtualna zbirka Sveučilišta u Zagrebu na njegovim službenim mrežnim stranicama, s uvidom u kulturnu i znanstvenu baštinu Sveučilišta.
- 22. studenoga – Studenti Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku i zagrebačkoga sveučilišta prosvjedovali su protiv uvođenja »COVID potvrda« na fakultete.
- 20. studenoga – Hrvatski karatisti Anđelo Kvesić i Lucija Lesjak osvojili su brončana odličja u teškoj kategoriji na XXV. Svjetskom prvenstvu u Dubaiju
- 20. studenoga – Više desetaka tisuća ljudi iz svih dijelova Hrvatske okupilo se na Trgu bana Jelačića u Zagrebu na prosvjedu protiv uvođenja tzv. »COVID potvrda«. Prosvjed je nastavljen ispred sjedišta HRT-a.
- 18. studenoga – U sklopu Dana sjećanja na žrtve Domovinskoga rata diljem Hrvatske i iseljeništva obilježava se spomen na sve žrtve Domovinskoga rata i 30. godišnjica opsade Vukovara i pokolja u Škabrnji. U sklopu akcije »Zvon za Vukovar« na zvonicima diljem Hrvatske u 18:11 sati zazvonila su crkvena zvona u znak sjećanja.
- 17. studenoga – U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu otvorena je izložba »Žrtva Vukovara 1991. u suvremenoj umjetnosti«, u organizaciji Ministarstva hrvatskih branitelja i Hrvatskoga društva likovnih umjetnika, s odabranim radovima pristiglim na međunarodni umjetnički natječaj »Žrtva Vukovara 1991.« u izričaju slikarstva, svjetlosno-zvučnih izložaka, kipova i fotografija.
- 17. studenoga – U Križevcima je otvoren prvi kozmološki centar u Hrvatskoj sa zvjezdarnicom kao mjesto istraživačkoga, obrazovnoga i popularnoznanstvenoga rada.
- 15. – 17. studenoga — U Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu održan je 3. svjetski festival hrvatske književnosti.
- 16. studenoga – Ispred Nacionalne memorijalne bolnice u Vukovaru otkriven spomenik »Ruža Hrvatska« posvećen trudnici Ružici Markobašić i njezinom sinu Antunu ubijenima na Ovčari.
- 15. studenoga – Hrvatski predsjednik Zoran Milanović u službenom je prijemu u Vatikanu darovao papi Franji suvremeni pretisak Misala kneza Novaka i posjetio Hrvatski zavod sv. Jeronima.
- 15. studenoga – Jedinica za posebne namjene »Osa« Hrvatske policije proslavila je 30. obljetnicu utemeljenja.
- 15. studenoga – Svečanim euharistijskim slavljem u Katedrali Srca Isusova u Sarajevu obilježena je 150. godišnjica dolaska sestara milosrdnica u Sarajevo. Dvije od prve četiri redovnice bile su iz Hrvatske: s. Rufina Radonić iz Pleternice i Emilija Gašparić iz Varaždina.
- 14. studenoga – Hrvatski teniski dvojac Nikola Mektić i Mate Pavić s devet osvojenih ATP-ovih turnira i šezdeset pobjeda završili su 2021. kao najbolji muški teniski par u svijetu.
- 13. studenoga – Prigodom 30. obljetnice sjećanja na žrtvu Vukovara i 230. godišnjice Mozartove smrti u crkvi sv. Petra i Pavla u Mostaru Simfonijski orkestar Mostar s gostima iz Hrvatske održao je izvedbu Mozartova Requiema pod naslovom »Requiem za Vukovar«.
- 12. studenoga – Hrvatskoj turističkoj zajednici na dodjeli nagrada »Travvy Awards«, turističkoga Oscara, dodijeljeno je srebro u kategoriji najboljih europskih turističkih saveza, a Hrvatskoj bronca u kategoriji najboljih odredišta Sredozemlja.
- 10. studenoga – Na oltarnomu zidu Nacionalnoga svetišta sv. Josipa u Karlovcu završena je izrada najvećega crkvenoga mozaika u Hrvatskoj.
- 10. studenoga – Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović osvojio je brončano odličje na Svjetskom prvenstvu u Barceloni u klasi Ilca 7 (prijašnji Laser).
- 10. studenoga – Uoči obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskoga rata u Hrvatskom saboru prikazani su dokumentarni filmovi »Štafeta smrti« i »Od toga dana« te je otvorena izložba ratnih fotografija »Vukowar 1991.«
- 9. studenoga – U prigodi sedamstote obljetnice prvoga spomena Vivodine na župnom groblju u Petruš Vrhu otvoren je spomenik žrtvama Drugoga svjetskoga rata i poraća iz žumberačkoga kraja.
- 6. studenoga – Svečanim završnim koncertom u istoimenoj bazilici u Zagrebu zatvara se Festival Srca Isusova posvećen obnovi bazilike stradale u prošlogodišnjem potresu. Festival je održan pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija i Gradskog ureda za kulturu Grada Zagreba.
- 6. studenoga – Kauboji su u prijateljskom susretu u Novigradu nadigrali Sloveniju 34:31.
- 5. studenoga – U Zagrebu je postavljanjem spomen-obilježja u znak sjećanja na Rome stradale u doba NDH svečano obilježen Svjetski dan romskog jezika.
- 5. studenoga – Hrvatska džudašica Ana Viktorija Puljiz postala je europskom prvakinjom u kategoriji do 52 kg na Europskomu prvenstvu za mlađe seniorke u Budimpešti.
- 4. studenoga – U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu otvorena izložba »Sloboda se njegovim imenom zove« prigodom 30. obljetnice sjećanja na žrtvu Vukovara.
- * 3. studenoga – U izboru čitatelja časopisa za putovanja »Wanderlust« Dubrovnik je uvršten među najpoželjnije gradove, a u izboru putnika iz Ujedinjenoga Kraljevstva Hrvatska je ubrojena među deset država najpoželjnijih za turistički posjet.
Listopad
[uredi kôd]- 31. listopada – Marin Čilić drugi je put u karijeri osvojio turnir ATP-a u Petrogradu. Donna Vekić osvojila je turnir WTA-a u Courmayeuru.
- 30. listopada – U organizaciji Udruge hrvatski amaterskih KUD-ova, Društva za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine i CIOFFA-a, a pod pokroviteljstvom Sveučilišta u Mostaru i Sarajevu, u Širokom Brijegu održan je znanstveno-stručni skup „Digitalizacija, arhiviranje i očuvanje kulturne baštine – 2021.“
- 29. listopada – Novigradski govor odlukom Ministarstva kulture i medija RH proglašen je nematerijalnim kulturnim dobrom i uvršten u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
- 29. listopada – Europska komisija donijela je odluku odobrenja Hrvatskoj 319 milijuna eura bespovratne pomoći za sanaciju šteta od potresa na Banovini.
- 29. listopada – Na međunarodnom natjecanju BELMA (engl. Best European Learning Materials Award) srebrnim su medaljama nagrađena dva hrvatska udžbenika: udžbenik engleskoga jezika za 3. razred osnovne škole "New Building Blocks 3" i udžbenik povijesti za 7. razred osnovne škole "Vremeplov 7".
- 27. listopada – Zagrebačkoj katedrali, crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Remetama, Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj i Kliničkome bolničkom centru Sestara milosrdnica su iz Japana donirani seizmički uređaji za rano javljanje i upozoravanje na potres.
- 26. listopada – U Zagrebu je radna skupina Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike RH za izradu prijedloga novog Zakona o radu održala sastanak s predstavnicima sindikata i poslodavaca kojima je predstavljen nacrt zakona.
- 26. listopada – U koncertnoj dvorani Hrvatskoga Doma u Splitu ovacijama je ispraćena "Opsada Korčule", komična opera u tri čina engleskog skladatelja i orguljaša Samuela Arnolda skladana po libretu Johna O’Keefea.
- 22. listopada – U sjedištu Hrvatske biskupske konferencije u Zagrebu otvoren je Šesti hrvatski socijalni tjedan na temu »Demografija – iseljavanje – migracije«.
- 19. listopada – U sklopu obilježavanja 500. obljetnice tiskanja prvog izdanja "Judite" Marka Marulića u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu otvorena je izložba o tom prvom umjetničkom epu hrvatske književnosti i njegovu autoru.
- 19. listopada – U Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu svečano su otvoreni 31. Marulićevi dani: tom prigodom dodijeljene su i nagrade splitskog HNK-a za najbolja umjetnička ostvarenja u sezonama 2018./2019. i 2019./2020.
- 18. do 20. listopada – U Osijeku se održava 58. Glazbena tribina, glazbeni festival koji promiče suvremenu glazbu, a posebice stvaralaštvo hrvatskih skladatelja.
- 18. listopada – Vezanjem kravata na brojnim spomenicima hrvatskim velikanima diljem Hrvatske svečano je obilježen Dan kravate, u sjećanje na Trenkove pandure i hrvatske vojnike koji su proširili uporabu ovoga modnoga dodatka. Na glavnomu zagrebačkomu trgu vezanje kravate banu Jelačiću uzveličala je Kravat pukovnija.
- 16. listopada – Na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskoga rata i Trpinjskoj cesti u Vukovaru svečano je obilježena 30. obljetnica pogibije generala bojnika Blage Zadre.
- 16. listopada – Svečanim koncertom »Alumni 100« Akademijinog simfonijskog orkestra pod ravnanjem Nikše Bereze započelo je višednevno obilježavanje 100. godišnjice Muzičke akademije u Zagrebu, pod pokroviteljstvom predsjednika RH, Ministarstva kulture i medija, Grada Zagreba i Rektorata Sveučilišta u Zagrebu.
- 15. listopada – U Metkoviću se od 15. do 17. listopada održava 36. Smotra folklora jadranske Hrvatske "Na Neretvu misečina pala", smotra folklornih tradicijskih plesova i napjeva.
- 14. listopada – U 15 hrvatskih gradova započeo trodnevni međunarodni volonterski projekt »72 sata bez kompromisa« na kojemu sudjeluje 4000 mladih diljem Hrvatske.
- 14. listopada – U Hrvatskoj matici iseljenika predstavljena je knjiga Na putu bez povratka Dušana Kalogjere o naraštajima »našijenaca«, australskih Hrvata, s naglaskom na Blaćanima i hrvatskim domovima u Australiji.
- 14. listopada – U prostorijama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu otvorena je 19. Međunarodna izložba inovacija »ARCA«, u organizaciji Udruge inovatora Hrvatske.
- 12. listopada – Nakon dvogodišnje obnove završeni su radovi na kupoli dubrovačke katedrale Velike Gospe.
- 11. listopada – U predvorju Hrvatskoga državnoga arhiva u Zagrebu otvorena je izložba posvećena 150. obljetnici Rakovičke bune, uz izlaganje djelatnika Hrvatskoga povijesnoga muzeja, koji su i postavili izložbu.
- 11. listopada − U "Hrvatskom domu" u Splitu je u sklopu četvrtog Festivala pjesme "Sing in Split" održana druga po redu smotra klapa posvećena glazbenom stvaralaštvu maestra Mojimira Čačije.
- 10. listopada − U Lovasu je obilježena 30. godišnjica ratnog zločina koji su počinile JNA i srpske paravojne postrojbe: u spomen na poginule, ubijene i nestale u općini Lovas položeni su vijenci i zapaljene svijeće.
- 10. listopada – U Molvama je održan tradicionalni Marija fest.
- 8. listopada − Bunjevački govori upisani su u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
- 8. listopada – Hrvatski ronilac Petar Klovar postavio je svjetski rekord u dubinskomu ronjenju bez peraja na svjetskomu prvenstvu u Turskoj. Dva dana ranije postao je i svjetskim doprvakom u disciplini FIM, zaronivši na 119 metara.
- 7. listopada – U Osijeku je počeo novi međumedijski festival književnosti PUnKt koji organiziraju osječka Akademija za umjetnost i kulturu i osječki Filozofski fakultet.
- 7. listopada – Hrvatski sabor raspravlja o financijskom stanju države i provedbi monetarne politike u drugomu polugodištu prošle godine kada je pandemija koronavirusa izrazito nepovoljno utjecala na gospodarstvo Hrvatske.
- 6. listopada – Otok Hvar je po izboru čitatelja uglednog časopisa "Condé Nast Traveler" ponovno proglašen najboljim otokom u Europi.
- 6. listopada – U Domu kulture u Jajcu otvoreni su 20. Šopovi dani na Plivi, u organizaciji HKD Napredak.
- 5. listopada – Hrvatsko-češko društvo obilježilo je 150. godišnjicu pogibije Eugena Kvaternika u Rakovičkoj buni.
- 3. listopada – Hrvatska jedriličarska reprezentacija, predvođena osvajačima olimpijskog zlata i srebra Šimom Fantelom i Tončijem Stipanovićem, osvojila je prvo mjesto na regati u Švicarskoj u sklopu priprema za nadolazeće Svjetsko momčadsko prvenstvo u jedrenju.
- 2. listopada – Otvoren je 12. Paprikafest u Lugu Baranjskom.
- 1. listopada – Hrvatski sabor većinom glasova prihvatio je Zakon o tržištu električne energije koji kućanstvima omogućuje kupnju struje od opskrbljivača iz Europske unije te krajnjim kupcima donosi veću zaštitu, informiranost i nadzor računa za električnu energiju.
Rujan
[uredi kôd]- 28. rujna – Započela je prva etapa međunarodne biciklističke utrke »CRO Race« između Osijeka i Varaždina.
- 27. rujna – Svečanim akademskim činom započela je nastava na novoustrojenom Medicinskom fakultetu Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta u Zagrebu.
- 26. rujna – Zemni ostatci petstotinjak osoba sa staroga groblja kod crkve sv. Nikole biskupa na Žumberku pokopani su, uz sprovodne obrede, nakon višedesetljetnih arheoloških iskapanja i istraživanja.
- 25. rujna – Pod pokroviteljstvom Središnjega državnoga ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Hrvatske matice iseljenika održan je u Rešetarima Susret pjesnika iz domovine i iseljeništva.
- 24. rujna – U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu održava se međunarodna geopolitička konferencija »Geopolitika rizika u globalnom društvu 21. stoljeća«.
- 24. rujna – Agencija za odgoj i obrazovanje priredila je mrežnu dodjelu priznanja Oskar znanja. Ove je godine na državnim natjecanjima u znanju, glazbi i plesu Oskar znanja osvojilo 231 učenik, a za pobjede na međunarodnim natjecanjima Oskarom znanja nagrađeno je 88 učenika.
- 23. rujna – Europska komisija pokrenula je pravne radnje protiv 19 država članica, među kojima je i Hrvatska, jer u svoja nacionalna zakonodavstva nisu pravovremeno unijele zakone Europske unije u području audiovizualnih medija i telekomunikacija.
- 18. rujna – Budnicom ulicama Vukovara od Vodotornja do dvorca Eltz te mimohodom ratnih zastava, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata obilježava se 30. godišnjica bitke za Vukovar.
- 17. rujna – U Opuzenu je otvoren prvi »Sand Art Neretva festival« u organizaciji udruge Slama (poznate po Slama land art festivalu).
- 16. rujna – Nogometaši zagrebačkog Dinama i engleskog West Hama na prepunom su stadionu u Maksimiru odigrali prvi susret 1. kola skupine H UEFA Lige prvaka: pobijedili su gosti rezultatom 2:0.
- 15. rujna – Odlukom UNESCO-a proglašen je rezervat biosfere Mura–Drava–Dunav, postavši time najveće zaštićeno riječno područje u Europi te prvi rezervat kojim upravlja pet država, među kojima je i Hrvatska.
- 15. rujna – O 150. obljetnici rođenja vraćeni su zemni ostatci Filipa Lukasa iz Rima na Groblje sv. Nikole u Kaštelu Staromu. Ukop je predvodio nadbiskup splitsko-makarski Marin Barišić.
- 14. rujna – Na Hanžekovićevom memorijalu na zagrebačkom Jarunu oboreno je pet rekorda mitinga i jedan svjetski rekord. Sandra Perković osvojila je drugo mjesto u bacanju diska, a Marija Tolj šesto.
- 13. rujna – Ryan Crouser oborio je rekord Memorijala Ivana Ivančića na zagrebačkim fontanama bacivši kuglu 22,84 m. Filip Mihaljević zauzeo je šesto mjesto (21,26 m).
- 13. rujna – Otvoreni Dani Slavonije u Rijeci.
- 12. rujna – Svečano je obilježena 700. godišnjica prvog pisanog spomena Vivodine.
- 12. rujna – U Gornjoj Stubici održani su 24. susreti za Rudija, u spomen na Rudolfa Perešina.
- 11. rujna – Prigodom obilježavanja Europske godine željeznice, na zagrebački je Glavni kolodvor stigao vlak Connecting Europe Express. Taj će se vlak u 36 dana zaustaviti u više od 100 europskih gradova te tako povezati 26 europskih zemalja.
- 11. rujna – Ulaskom Tonija Kukoča u Košarkašku Kuću slavnih Hrvatska je postala država s najviše košarkaša u Kući slavnih (5), odmah iza SAD-a.
- 10. rujna – Kod otoka Ilovika pronađeni su ostatci 25-metarskog trgovačkog broda, pretpostavlja se, iz 2. st. pr. Kr.
- 10. rujna – U Lepoglavi je otvoren 25. Međunarodni festival čipke.
- 9. rujna – U Cavtatu je pronađen jednobojni antički mozaik s biljnim ornamentima iz 1. ili 2. st. pos. Kr.
- 9. rujna – Institut za društvena istraživanja Ivo Pilar održava međunarodni okrugli stol »Spomenička baština i kultura sjećanja na Prvi svjetski rat«.
- 7. rujna – U prigodi obilježavanja 50. obljetnice Hrvatskog proljeća u HNK u Zagrebu, u suorganizaciji Matice hrvatske, svečano je izvedena opera Nikola Šubić Zrinski Ivana pl. Zajca u koncertnom obliku, pod ravnanjem Ive Lipanovića.
- 7. rujna – U Prvoj gimnaziji u Zagrebu predstavljeno je novo izdanje Marulićeve Judite, u prijevodu djelatnika IHJJ-a na suvremeni hrvatski jezik.
- 7. rujna – Zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general-pukovnik Boris Šerić primljen je u Međunarodnu kuću slavnih Nacionalnog sveučilišta obrane SAD-a u Washingtonu.
- 5. rujna – U crkvi sv. Roka u Petrovaradinu postavljena je spomenploča u čast s. Amadeje Pavlović, Pravednice među narodima.
- 5. rujna – Hrvatska gimnastičarka Ana Đerek osvojila srebrna odličja na gredi i parteru na Svjetskom kupu u Kopru. Hrvatski jedriličar na dasci Enrico Marotti drugi puta postao svjetskim prvakom u slalomu.
- 4. rujna – Austrijski filmski muzej u svom je novom programu Collections on Screen prikazao filmove Tatjane Ivančić, hrvatske autorice eksperimentalnih filmova.
- 4. rujna – Hrvatska nogometna reprezentacija je u Bratislavi, u susretu 5. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine pobijedila reprezentaciju Slovačke 1:0.
- 4. rujna – Na mjesnom groblju u Četekovcu održana je komemoracija žrtvama četničkog masakra u Virovitičko-podravskoj županiji.
- 3. rujna – U Vrgorcu je otvoren Festival pustolova »Mate Svjetski« u spomen na hrvatskog istraživača i pustolova Matu Šimunovića.
- 3. rujna – Brončana paraolimpijska odličja osvojili su plivač Dino Sinovčić i skakačica u dalj Mikela Ristoski. Cibona osvojila Liburnia kup.
- 2. rujna – U Čakovcu i Prelogu su u znak sjećanja na 28 članova Židovske zajednice stradalih u holokaustu u pločnike pred kućama postavljena spomen-obilježja Kameni spoticanja.
- 2. rujna – Hrvatski paratletičar Ivan Katanušić osvojio je srebrno odličje u bacanju diska na Paraolimpijskim igrama u Tokiju. Gimnastičari Filip Ude i Tijana Korent plasirali su se u finala Svjetskog gimnastičkog kupa u Kopru. Blanka Vlašić primljena je u Kuću slavnih Memorijala »Van Damme« u Bruxellesu.
- 1. rujna – Hrvatske parastolnotenisačice Anđela Mužinić i Helena Dretar Karić osvojile su ekipnu broncu na Paraolimpijskim igrama u Tokiju.
Kolovoz
[uredi kôd]- 31. kolovoza – Započeo postupak beatifikacije za creskog svećenika Placida Cortesea, kojega su 1944. ubili pripadnici Gestapa.
- 30. kolovoza – U Petrinji je završio 3. Mladifest Hrvatska.
- 29. kolovoza – Hrvatski paraolimpijac Velimir Šandor osvojio je srebrno odličje u bacanju diska na Paraolimpijskim igrama u Tokiju.
- 29. kolovoza – Održana je druga festivalska večer 24. Krapinafesta.
- 26. kolovoza – Nagrađivani roman za mladež Sretni dani Mire Gavrana objavljen je u Tokiju.
- 26. kolovoza – U Zagrebu se održava godišnja konferencija veleposlanika, generalnih konzula i vojnih izaslanika Republike Hrvatske na kojoj, kao posebni gost, sudjeluje i negdašnji premijer Ujedinjenog Kraljevstva Tony Blair.
- 24. kolovoza – Hrvatske odbojkašice pobijedile su slovačku reprezentaciju u Dvorani Krešimira Ćosića u Zadru i tako osigurale osminu završnice Europskog prvenstva.
- 23. kolovoza – U Opatiji je počeo 19. Liburnia Film Festival s 44 hrvatska dokumentarna filma na programu, od kojih su 22 u konkurenciji za nagrade.|
- 22. kolovoza – Hrvatski rukometaši do 19 godina osvojili su europsko srebro. Ivan Barbić (lijevo krilo) i Mislav Obradović (obrambeni igrač) izabrani su u najbolju momčad prvenstva.
- 20. kolovoza – U Varaždinu je počeo tradicionalni Špancirfest u sklopu kojega će se i ove godine održati različite radionice za djecu te glazbene i kulturno-zabavne priredbe.
- 20. kolovoza – Hrvatska rukometna momčad do 19 godina izborila je završnicu Europskog prvenstva pobjedom u poluzavršnici nad Slovenijom 26:22.
- 17. kolovoza – Na Svjetskoj geografskoj olimpijadi u Turskoj hrvatski srednjoškolci osvojili su srebro i dvije bronce, među 180 natjecatelja iz 46 država.
- 15. kolovoza – Euharistijskim slavljem na blagdan Velike Gospe u Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke obilježena je 50. godišnjica međunarodnog Teološkog marijanskog kongresa i proglašenja Marije Bistrice hrvatskim nacionalnim hodočastilištem.
- 14. kolovoza – U Nemetinu se obilježava Dan sjećanja na preživjele logoraše srpskih koncentracijskih logora u Domovinskom ratu.
- 14. kolovoza – »Stablina« je osvojila 24. Maraton lađa na Neretvi.
- 13. kolovoza – U Opatiji je svečano otvoren 16. festival fantastike i znanstvene fantastike Liburnicon.
- 13. kolovoza – Džudašica Katarina Krišto osvojila je zlatno odličje na Europskom juniorskom džudaškom kupu u Udinama.
- 10. kolovoza – Na brdu Čukur iznad Hrvatske Kostajnice, u prisustvu ministra Tome Medveda, obilježena je 30. godišnjica pogibije Gordana Lederera.
- 9. kolovoza – Tenisačica Darija Jurak u paru sa Slovenkom Andrejom Klepač osvojila je WTA-in turnir u San Joseu.
- 8. kolovoza – Debitant Mihovil Župa slavodobitnik je 306. Sinjske alke.
- 8. kolovoza – Pijanist Lovre Marušić osvojio je drugo mjesto u završnici Međunarodnog pijanističkog natjecanja u američkom Clevelandu.
- 8. kolovoza – Pobjedom nad SAD-om hrvatski vaterpolisti osvojili su 5. mjesto na Olimpijskim igrama u Tokiju.
- 5. kolovoza – U dvorani Muzeja Sinjske alke u Alkarskim dvorima predstavljena je monografija »Zauvijek okrunjena« o povijesti svetišta Gospe Sinjske i sinjskoga kraja od 1715. do danas.
- 2. kolovoza – U Novinarskom domu u Zagrebu predstavljena je zbirka Priče iz Domovinskog rata iz pera srednjoškolaca u nakladi Ministarstva branitelja.
Srpanj
[uredi kôd]- 31. srpnja – Na Olimpijskim igrama u Tokiju hrvatska vaterpolska reprezentacija nadigrala je reprezentaciju Srbije rezultatom 14:12 i osigurala plasman u četvrtzavršnicu.
- 31. srpnja – U Desiniću je svečano otvorena obnovljena rodna kuća Đure Prejca, hrvatskog skladatelja, pjesnika, glumca i redatelja.
- 30. srpnja – Hrvatski tenisači Nikola Mektić i Mate Pavić su na Olimpijskim igrama u Tokiju osvojili treću zlatnu medalju za Hrvatsku pobijedivši u finalu teniskih parova Marina Čilića i Ivana Dodiga.
- 30. srpnja – Veslač Damir Martin osvojio je olimpijsku broncu u samcu.
- 29. srpnja – Braća Martin i Valent Sinković osvojili su zlatno olimpijsko odličje u dvojcu bez kormilara.
- 28. srpnja – Postavljen je posljednji dio rasponske konstrukcije Pelješkog mosta, 165. segment dug 18 metara: time je jug Hrvatske napokon povezan s ostatkom zemlje.
- 28. srpnja – U Varaždinu je počelo Europsko kadetsko prvenstvo u stolnom tenisu.
- 27. srpnja – U MMSU u Rijeci otvorena je velika skupna izložba "90e:Ožiljci" kustosice i voditeljice Instituta za suvremenu umjetnost Zagreb Janke Vukmir i skupine suradnika-kustosa.
- 26. srpnja – Tekvandoaši Matea Jelić i Toni Kanaet osvojili su zlatno i brončano olimpijsko odličje, prva za Hrvatsku na Olimpijskim igrama u Tokiju.
- 23. srpnja – Tenisačica Antonia Ružić na Europskom prvenstvu do 18 godina u Klostersu izborila je poluzavršnicu i osigurala odličje pobjedom nad trećom nositeljicom prvenstva.
- 23. srpnja – Sandra Perković i Josip Glasnović ponijeli su hrvatsku zastavu na otvaranju Olimpijskih igara u Tokiju.
- 23. srpnja – U Hrvatskom kulturnom centru »Bunjevačko kolo« u Subotici otvorena je izložba »S Božjom pomoći« – bunjevačko tkanje i vezovi.
- 22. srpnja – Skladatelj Tonči Huljić u splitskoj je Galeriji Meštrović predstavio Misu Mediteranu, prvu pop-misu na svijetu.
- 19. srpnja – Hrvatska reprezentacija zauzela je četvrto mjesto na Europskom košarkaškom prvenstvu u kolicima u Grčkoj, a Ante Štimac proglašen je najboljim asistentom prvenstva.
- 18. srpnja – Održan je deseti Split Pride, kojemu se se prvi put pridružio i splitski gradonačelnik, Ivica Puljak.
- 18. srpnja – Ansambl Kolbe ostvario je u Zagrebu pedesetu izvedbu autorskog mjuzikla Svetac svega svijeta, čime je taj mjuzikl o sv. Antunu Padovanskom postao najizvođeniji suvremeni hrvatski mjuzikl duhovne, odnosno kršćanske tematike.
- 17. srpnja – Goran Ivanišević primljen je u međunarodnu tenisku Kuću slavnih.
- 17. srpnja – U pulskoj areni otvoren je 68. Pulski filmski festival.
- 17. srpnja – Hrvatski film Murina na filmskom festivalu u Cannesu osvojio nagradu Camera d’Or.
- 15. srpnja – U zagrebačkoj Galeriji Kranjčar otvorena je izložba fotografija Slavke Palić pod nazivom Svijet vrijedan gledanja.
- 14. srpnja – Na splitskom Peristilu operom Cavalleria rusticana Pietra Mascagnija otvoreno je 67. Splitsko ljeto.
- 10. srpnja – U Dubrovniku su otvorene 72. Dubrovačke ljetne igre, uključujući izložbu feminističke umjetnosti "Gatara" kustosice Selme Hafizović.
- 10. srpnja – Nikola Mektić i Mate Pavić ostvarili su povijesni uspjeh na Wimbledonu postavši prvi hrvatski par koji je osvojio jedan Grand Slam naslov.
- 9. srpnja – U Dubrovniku je počela dvodnevna 14. međunarodna konferencija na kojoj sudjeluje deset europskih ministara vanjskih poslova predvođenih šefom europske diplomacije Josepom Borrellom: ovogodišnji je forum posvećen utjecaju pandemije COVID-19 na geopolitičke odnose i globalnu ekonomiju.
- 9. srpnja – Na Golom otoku je održana komemoracija koju su u povodu 72. godišnjice dolaska prvih zatvorenika u tamošnji istoimeni logor organizirali Centar za suočavanje s prošlošću Dokumenta i Udruga Goli otok "Ante Zemljar".
- 8. do 11. srpnja – U dvorcu Velikom Taboru održava se 19. Tabor Film Festival, međunarodni festival kratkometražnog filma.
- 8. srpnja – U gliptoteci HAZU-a otvorena izložba hrvatskog umjetnika Stephana Lupina.
- 8. srpnja – Započeli Dani šibenske baštine.
- 6. do 17. srpnja – Na Filmskom festivalu u Cannesu Hrvatsku će predstavljati Antoneta Alamat Kusijanović, Bojan Kanjera i Dalija Dozet: Hrvatski audiovizualni centar će u sklopu Filmskoga sajma i ove godine promovirati hrvatsku kinematografiju.
- 7. srpnja – Dvadesetičetiri visokoškolske i znanstvene ustanove, čije su zgrade oštećene u potresu u ožujku prošle godine na području Grada Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, dobile su potrebna sredstva za obnovu.
- 7. srpnja – Na zagrebačkoj Opatovini počelo Zagrebačko histrionsko ljeto.
- 6. srpnja – Dvije haljine hrvatskog modnog dizajnera Matije Čopa izložene u Centru Pompidou.
- 6. srpnja – Koncertom Simfonijskog orkestra HRT-a u Zadru su počele 61. Glazbene večeri u sv. Donatu.
- 5. srpnja – Hrvatski poduzetnik i inovator Mate Rimac postao većinski vlasnik Bugattija.
- 4. srpnja – Počele Ljetne noći Teatra Exit.
- 4. srpnja – U Đakovu održani 55. Đakovački vezovi.
- 1. srpnja – U Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti otvorena izložba fotografija Sergeja Borisova.
- 1. srpnja – Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu 100 dana prije 100. rođendana otvara retrospektivnu izložbu Ivana Kožarića, jednog od najznačajnijih suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika.
Lipanj
[uredi kôd]- 29. lipnja – Koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra pod ravnanjem Marca Tarudea u Kneževu Dvoru otvoren Međunarodni festival opernih arija »Tino Pattiera«.
- 28. lipnja – Hrvatski studio za razvoj računalnih igara Gamechuck otkrio kako priprema igru o profesoru Baltazaru.
- 28. lipnja – U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu otkrivena bista slovenskog glumca Bojana Stupice.
- 26. lipnja – Velemajstor Ivan Šarić osvojio naslov prvaka Sredozemlja u crnogorskomu Petrovcu.
- 26. lipnja – Hrvatske srednjoškolke na prvoj europskoj informatičkoj olimpijadi za djevojke osvojile tri odličja, među njima i jedno zlatno. Hrvatska je i najbolja europska reprezentacija na 33. Međunarodnoj informatičkoj olimpijadi u Singapuru, na kojoj su hrvatski informatičari osvojili broncu.
- 26. lipnja – Hrvatska rukometna reprezentacija gluhih je osvojila treće zlato zaredom na 12. Europskom prvenstvu gluhih, koje se prvi put održalo u Zagrebu. Najbolji strijelac prvenstva hrvatski je igrač Tomislav Bošnjak.
- 25. lipnja – Kustosica Klovićevih dvora Petra Vugrinec i ravnatelj Galerije Antonio Picukarić primili su orden Mađarske za organizaciju izložbe „ARS ET VIRTUS Hrvatska – Mađarska 800 godina zajedničke kulturne baštine“
- 22. lipnja – Pobjedom nad domaćinima Škotima, Vatreni izborili osminu završnice europskog nogometnog prvenstva.
- 20. lipnja – Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija izborila osminu završnice europskog prvenstva pobjedom nad Čehinjama.
- 19. lipnja – Otvoren 61. Međunarodni dječji festival u Šibeniku.
- 18. lipnja – Hrvatska matica iseljenika je svečanim koncertom »70 godina s vama« u zagrebačkom HNK–u obilježila 70 godina djelovanja.
- 17. lipnja – Lana Stojićević dobila je nagradu "Radoslav Putar" za najboljeg mladog likovnog umjetnika/umjetnicu Instituta za suvremenu umjetnost i HULU Split. Izložba finalista je u Salonu Galić.
- 14. lipnja – U organizaciji Hrvatske matice iseljenika u Tomislavgradu je otvorena multimedijska izložba Hrvatsko djevojačko ruho u Bosni i Hercegovini i hrvatskim manjinskim zajednicama u Europi, a pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH i Hrvatskog narodnog sabora.
- 14. lipnja – U moru ispred Korčule pronađeno naselje iz neolitika, procijenjene starosti 4500 g. pr. Kr.
- 13. lipnja – U kinu Studentskog centra otvoren 17. ZagrebDox.
- 13. lipnja – Luka Cindrić osvojio rukometnu Ligu prvaka u dresu Barcelone.
- 13. lipnja – Tin Srbić osvojio zlato na preči, Ana Đerek zlato na parteru i broncu na gredi, a Christina Zwicker zauzela 5. mjesto u završnici grede na XII. izdanju Svjetskog gimnastičkog kupa u Osijeku.
- 12. lipnja – Velikim vatrometom obilježeno je spajanje konstrukcije Pelješkog mosta između dvaju stupova u moru, čime je most s komarnske strane sada dug 620 metara.
- 11. lipnja – U Mariji Bistrici održava se međunarodna konferencija »Iseljeništvo i domovina« kao nastavak IV. Hrvatskog iseljeničkog kongresa prekinutog uslijed pošasti koronavirusa.
- 11. lipnja – Zaklada Marin Čilić najavila održavanje drugog izdanja međunarodnog humanitarnog teniskog turnora »Gem Set Hrvatska« 12. i 13. srpnja u Petrinji. Sudjelovanje su dosad potvrdili Luka Modrić, Mario Mandžukić, Marin Čilić, Mate Pavić i Nikola Mektić.
- 10. lipnja – Džudašica Barbara Matić osvojila zlatno odličje na Svjetskom prvenstvu u džudu u Budimpešti, što je najveći uspjeh u povijesti hrvatskoga džuda.
- 10. lipnja – Najveći jedrenjak s križnim jedrima na svijetu, Golden Horizon, isplovio iz luke brodogradilišta »Brodosplit« za britanskog naručitelja »Tradewind Voyages«.
- 7. lipnja – U povijesnoj zgradi vodospreme, na Međunarodni dan muzeja, službeno je otvoren Muzej vode u Splitu.
- 7. lipnja – Potres magnitude 4,7 po Richteru pogodio u ranim jutarnjim satima područje Šibenika, s epicentrom 13 km jugoistočno od samoga grada.
- 7. lipnja – Talijanski RAI i španjolska RTVE otkupili dokumentarni film Gorana Šafareka i Dijane Bartolić »Rijeke Hrvatske« (Rivers of Croatia), koji se već prikazuje i u Njemačkoj i Francuskoj.
- 6. lipnja – Na Macelju kod Đurmanca ukopane 82 ekshumirane žrtve poratnih zločina.
- 6. lipnja – Zlatom u dvojcu na regati Svjetskog veslačkog kupa u Sabaudiji braća Martin i Valent Sinković postali ukupni pobjednici Svjetskog kupa u veslanju. U istoj utrci brončana odličja osvojila su braća Patrik i Antun Lončarić.
- 5. lipnja – Više od dvije tisuće mladih sudjelovalo na Antunovskom hodu mladih u Zagrebu.
- 2. lipnja – U zagrebačkoj Galeriji Nova otvorena je izložba "Slana – Radikalni krajobraz" Davora Konjikušića, Nike Petković i Gorana Andlara, umjetničko-istraživački projekt o negdašnjem ustaškom logoru na otoku Pagu.
Svibanj
[uredi kôd]- 30. svibnja – Gimnastičar Tin Srbić osvojio je zlatno odličje na preči na Svjetskom kupu u Varni. Ana Đerek u završnici je partera osvojila 6. mjesto, a prethodnoga je dana osvojila 4. mjesto na gredi.
- 29. svibnja – Mateo Kovačić osvojio je naslov Lige prvaka s engleskim Chelseajem, što je deveti put uzastopno (od 2013.) da se jedan Hrvat okitio tim naslovom i ujedno Kovačićev četvrti naslov.
- 26. svibnja – U Zagrebu je predstavljen program ovogodišnjeg Animafesta, svjetskog festivala animiranog filma.
- 21. svibnja – Nakon četiri brončane medalje hrvatska je karataška reprezentacija u Poreču izborila nastup u momčadskom finalu Prvenstva Europe u karateu. Uz standardna natjecanja u karateu u Poreču se odvijalo i Prvenstvo Europe u parakarateu u kojem je Danijela Topić osvojila brončano odličje.
- 19. svibnja – Eternal Word Television Network, najveća televizijska kuća s religijskim sadržajem u svijetu, otvorio je ured u Zagrebu.
- 18. svibnja – Na prvoj polufinaloj večeri Eurosonga u nizozemskom Rotterdamu nastupila hrvatska predstavnica Albina Grčić s pjesmom »Tick-Tock«, ne uspjevši se plasirati u završnicu.
- 15. svibnja – Na zagrebačkom Mirogoju u jutarnjim satima održana komemoracija u znak sjećanja na žrtve Bleiburga pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora i supokroviteljstvom Hrvatskog narodnog sabora BiH.
- 15. svibnja – Ispred negdašnjeg pogona paške solane svečano otvoren kip Solar, djelo hrvatskog kipara Tomislava Kršnjavija, izliven u zagrebačkoj Ljevaonici Ujević.
- 12. svibnja – U riječkom je brodogradilištu 3. MAJ položena kobilica za izgradnju broda Eclipse II, najluksuznijeg polarnog kruzera na svijetu: brod dugačak 168 metara i širok 21,5 metara bit će izgrađen u skladu s najstrožim ekološkim standardima.
- 11. svibnja – Ministarstvo kulture i medija RH objavilo je imena dobitnika Nagrade Vladimir Nazor, najviše državne nagrade na području kulture i umjetnosti, koja se dodjeljuje za najbolja umjetnička ostvarenja u kategorijama godišnje nagrade i nagrade za životno djelo.
- 4. svibnja – U selu Bukovlje kraj Slavonskog Broda pokrenuta je prva nacionalna kampanja za ruralni turizam.
- 4. svibnja – U Velikoj Pisanici je povodom 100. obljetnice rođenja Ede Murtića održano 11. izdanje Dana Ede Murtića.
- 3. svibnja – U središtu Pule otkriven spomenik Mati Parlovu, djelo kiparice Marije Ujević-Galetović.
- 1. svibnja – Sestre Ivana i Josipa Jurković osvojile su zlatnu medalju u dvojcu bez kormilara, kao i braća Martin i Valent Sinković na Svjetskom veslačkom kupu održanog na zagrebačkom Jarunu.
Travanj
[uredi kôd]- 30. travnja – Probijen je tunel Komorjak kraj Omiša.
- 30. travnja – Film Plavi cvijet Zrinka Ogreste dobio je treću nagradu publike na 43. Moskovskom međunarodnom filmskom festivalu.
- 29. travnja – Liječnici zagrebačkog KBC-a prvi su put u Hrvatskoj transplantirali pluća.
- 29. travnja – Miroslav Akmadža, Ivo Piantanida, Jadranka Šepić, Ivica Kisić, Vedran Velagić, Vera Blažević Krezić, Evelina Rudan, Boris Ljubičić, Sanja Majer-Bobetko i Hrvoje Kozmar dobitnici su Nagrade HAZU.
- 29. travnja – Petorica Osječana osmislili su skate park na kojem će se održavati natjecanje u BMX Freestyleu na Olimpijskim igrama u Tokiju.
- 28. travnja – Vjetroelektrana Korlat kraj Benkovca vrijedna 500 milijuna kuna počela je s radom.
- 25. travnja – Održan je WRC Croatia Rally, dio Svjetskog prvenstva u reliju 2021. Prvo mjesto osvojio je Francuz Sebastian Ogier.
- 24. travnja – Fosili dinosaura na Brijunima proglašeni su zaštićenim dijelom prirode.
- 24. travnja – Udruženje hrvatskih arhitekta dodijelilo je nagradu Nagradu „Viktor Kovačić” Ivanu Prtenjaku za životno djelo.
- 24. travnja – Hrvatski hrvač Antonio Kamenjašević osvojio je brončanu medalju u hrvanju grčko-rimskim stilom u kategoriji do 77 kg na Europskom prvenstvu u Varšavi.
- 23. travnja – U sklopu Noći knjige u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu prikazan je film »500 godina Judite«, prigodom 500. godišnjice objave Marulićeva epa.
- 23. travnja – Održava se obljetnička deseta Noć knjige, najveći kulturni događaj godine u Hrvatskoj. Tema ovogodišnjeg izdanja je »Ljekovita moć knjige«, a zaštitno lice pripovjedačica ljekovitih priča babuška Knjiguška. U više od 1100 različitih događanja sudjeluju knjižnice, knjižare, antikvarijati, osnovne i srednje škole, kazališta, vrtići, galerije, kulturno-informativni centri te ustanove »prijatelji knjige« iz 223 grada i mjesta diljem Hrvatske. Humanitarni pečat manifestaciji udarilo je darivanje knjiga potresom pogođenoj Glini.
- 22. travnja – Obilježava se Dan hrvatske knjige.
- 22. travnja – U Klovićevim dvorima otvorena izložba Umjetnost slavonskog plemstva – vrhunska djela europske baštine
- 20. travnja – U Pakracu je otkrivena bista Svena Laste. Djelo je akademskog kipara Stjepana Gračana.
- 19. travnja – Američki Forbes uvrstio Istru među pedeset najdomljivijih odredišta za posjet u »postpandemijskom« vremenu. Također, ugledni Travel + Leisure uvrstio je Split na popis devet najboljih europskih umirovljeničkih odredišta.
- 18. travnja – U Zagrebu je svečanim koncertom Zagrebačkih solista u Hrvatskom glazbenom zavodu službeno otvoren 31. Muzički biennale.
- 18. travnja – Na HRT-u prikazano 1500. izdanje emisije »Mir i dobro«.
- 16. travnja – U Splitu je započela gradnja trafostanice Terminal.
- 16. travnja – Potpisan je ugovor o izgradnji mosta preko rijeke Dragonje vrijedan 10 milijuna kuna.
- 16. travnja – U gradu Korčuli otvorit će se interpretacijski centar Marka Pola.
- 14. travnja – U Palači šećerane u Rijeci izložit će se 3 restaurirane slike Gustava Klimta koje je 1885. godine naslikao za potrebe današnjeg HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci.
- 13. travnja – Krakov je donio odluku o uređenju parka »Mala Hrvatska« (polj. Mala Chorwacja) u istočnom dijelu grada, uz jezero Bagry, pet kilometara od gradskog središta. Park će uključivati Hrvatsku promenadu, šetnicu uz jezero, kao i na nju okomitu Aveniju hrvatskih zvijezda, s pločama u čast znamenitih Hrvata te obrazovnim pločama o najvećim hrvatskim gradovima.
- 12. travnja – Prema podatcima tražilice za najam smještaja za odmor »HomeToGo«, Hrvatska je zauzela prvo mjesto na ljestvici stotinu najpopularnijih odredišta na njemačkom tržištu.
- 12. travnja – Hrvatska je primljena u europsku mrežu translacijskih centara EATRIS.
- 12. travnja – Najavljena je obnova i rekonstrukcija Guvernerove palače u Rijeci vrijedna oko 106 milijuna kuna.
- 11. travnja – Martin i Valent Sinković peti su put osvojili zlato na Europskom veslačkom prvenstvu.
- 11. travnja – Četvorica studenata iz Splita osmislili su pokretni pročišćivač mikroplastike iz mora.
- 8. travnja – Lena Stojković osvojila je zlatnu medalju na Europskom taekwondo prvenstvu.
- 8. travnja – Zagrebačko groblje Mirogoj uvršteno među sedam najugroženijih lokaliteta u Europi za 2021. godinu.
- 8. travnja – U Klovićevim dvorima otvorena svjetska izložba o ljudskoj anatomiji 'Bodies 2.0.– Veličanstveni svemir u nama.
- 7. travnja – U mostarskoj katedrali Ivan Štironja zaređen je za kotorskog biskupa.
- 2. travnja – Devet sastavnica Sveučilišta u Zagrebu potpisalo je s Ministarstvom znanosti i obrazovanja RH ugovore u vrijednosti od 124,6 milijuna kuna za provedbu prijavljenih projekata.
- 1. travnja – Odlukom Vlade Republike Hrvatske Moderna galerija promijenila je ime u Nacionalni muzej moderne umjetnosti.
Ožujak
[uredi kôd]- 1. travnja – U Rijeci je u Exportu otvorena izložba fotografija "Retrovizor 2020 – foto galerija EPK", kojom počinje završni mjesec projekta Europske prijestolnice kulture.
- 31. ožujka – Hrvatski prirodoslovni muzej predstavio je projekt rekonstrukcije zgrade vrijedan 69 milijuna kuna.
- 31. ožujka – Hrvatska nogometna reprezentacija do 21 godine plasirala se u četvrtfinale Europskog prvenstva koje se održava u Sloveniji i Mađarskoj.
- 30. ožujka – Dva su hrvatska kratkometražna animirana filma uvršteni u natjecateljski program kratkometražnog filma 45. Međunarodnog festivala animiranog filma u Annecyju.
- 30. ožujka – U Dječjoj kući u Rijeci otvoreno kino za djecu.
- 27. ožujka – Utakmicom protiv Cipra (1:0), Luka Modrić zaigrao je za Hrvatsku po 135. put te je tako postao rekorder u broju nastupa za Hrvatsku. Prije njega taj je rekord držao Darijo Srna sa 134 nastupa.
- 27. ožujka – Jadransko more pogodio je niz potresa od kojih je najsnažniji bio magnitude 5,5 prema Richteru.
- 26. ožujka – HRT-ova kratka radiodrama Potres iz ciklusa Male forme osvojila je BBC-jevu nagradu za najbolju europsku radio dramu 2021.
- 26. ožujka – U organizaciji Požeške biskupije u spomen-prostoru Jasenovac održala se međureligijska molitva kojoj su pristupili pripadnici najvećih vjerskih zajednica u Hrvatskoj.
- 24. ožujka – Nagradu Iso Velikanović za životno djelo dobio je Mladen Machiedo, dok je Adrian Cvitanović dobio godišnju nagradu za izbor i prijevod s poljskog Dnevnika pisanih noću Gustawa Herlinga-Grudzińskog.
- 24. ožujka – Nagrade Marin Držić Ministarstva kulture i medija za dramsko djelo za 2020. godinu idu u ruke šest autorica: prvonagrađena je Marina Vujčić, drugu nagradu ravnopravno dijele Monika Herceg i Dorotea Šušak, a treća je nagrada pripala Mariji Dejanović, Anji Pletikosi i Nikolini Rafaj.
- 24. ožujka – U natjecateljskom programu portugalskog međunarodnog filmskog festivala BEAST, koji se u Portu održava do 28. ožujka, uvrštena su četiri hrvatska kratkometražna filma.
- 24. ožujka – U Meštrovićevom paviljonu u Zagrebu predstavljena knjiga Inovativnost i imidž Hrvatske autorice Doris Vukšić.
- 22. ožujka – Ekipa znanstvenika na čelu s Igorom Štagljarom razvila je brži i jeftiniji serološki test na antitijela prilikom prepoznavanja bolesti COVID-19.
- 22. ožujka – U Osijeku je počeo 11. Lutkokaz.
- 20. ožujka – Božo Starčević izborio je plasman na Olimpijske igre.
- 20. ožujka – U HNK Zagreb dodijeljena je medijska nagrada Večernjakova ruža.
- 18. ožujka – Nakon pobjede nad engleskim Tottenhamom zagrebački Dinamo plasirao se u četvrtfinale Europske lige, što je najbolji uspjeh nekog hrvatskog kluba u tom natjecanju. Zabivši hat-trick, Mislav Oršić imenovan je najboljim igračem tjedna u Europskoj ligi.
- 18. ožujka – Nacionalna i sveučilišna knjižnica organizira međunarodnu konferenciju o zaštiti kulturne baštine koja se održava online od 18. do 20. ožujka.
- 18. ožujka – Zdenki Kovačiček i Silviju Foretiću dodijeljen je Porin za životno djelo.
- 18. ožujka – U sklopu Tjedna mozga u HAZU-u se održava virtualno javno predavanje pod nazivom Mozak i COVID-19.
- 17. ožujka – U gliptoteci HAZU-a otvorena izložba Hrvatskog muzeja medicine i farmacije Između pamćenja i povijesti: Kogojeva zbirka fotoportreta i počasnih povelja.
- 16. ožujka – Započeo je fotonatječaj „Volim svoju županiju”.
- 15. ožujka – Evelina Rudan dobila je Nagradu „Ivan Goran Kovačić” za zbirku Smiljko i ja si mahnemo.
- 13. ožujka – Predstavljen je sadržaj svitaka karlovačke crkve Presvetog Trojstva.
- 12. ožujka – U organizaciji Hrvatskoga katoličkog sveučilišta, Ekonomskog fakulteta u Zagrebu te Ekonomskog fakulteta u Osijeku otvoren Festival socijalnog nauka Crkve.
- 11. ožujka – Časopis Jezik i Zaklada Dr. Ivan Šreter izabrali tri nove hrvatske riječi: dišnik, kihobran i rukozborac.
- 11. ožujka – Muzej suvremene umjetnosti u Zagrebu organizira online predavanje u sklopu izložbe Nastavit će se …Strip i vizualna kultura u Hrvatskoj.
- 10. ožujka – KBC Zagreb prvi je u Hrvatskoj uveo metodu imunoadsorpcije.
- 9. ožujka – U dominikanskom samostanu sv. Katarine Sijenske u Splitu predstavljen zbornik radova Blažena Ozana Kotorska – žena susreta s Bogom i čovjekom.
- 8. ožujka – Interliber je odgođen za jesen.
- 8. ožujka – Hrvatska književnica Korana Serdarević izdala novu zbirku priča pod nazivom Gušterov rep.
- 7. ožujka – Pobijedivši Ukrajinu 7:2, hrvatska malonogometna reprezentacija plasirala se na Europsko prvenstvo koje će se održati u Nizozemskoj 2022.
- 6. ožujka – Judašica Barbara Matić osvojila je srebrenu medalju u kategoriji do 70 kg na Grand Slamu u Taškentu.
- 5. ožujka – U dvorištu Banskih dvora otkriveni su objekti iz razdoblja starijeg i mlađeg željeznog doba što ukazuje na postojanje velikog naselja na toj lokaciji. Među otkrivenim objektima je i čizmica iz 13. st. pr. Krista.
- 5. ožujka – U dvorištu Banskih dvora otkriveni su objekti iz razdoblja starijeg i mlađeg željeznog doba što ukazuje na postojanje velikog naselja na toj lokaciji. Među otkrivenim objektima je i čizmica iz 13. st. pr. Krista.
- 5. ožujka – Filip Mihaljević osvojio je brončanu medalju u bacanju kugle na Europskom dvoranskom prvenstvu u Toruńu s hicem od 21,31 metara. To je prva medalja koju je osvojio neki hrvatski sportaš na europskim prvenstvima u dvorani od 1994.
- 5. ožujka – Popis stanovništva Hrvatske za 2021. godinu odgođen je za jesen.
- 4. ožujka – Papa Franjo imenovao je Ranka Vidovića hvarskim biskupom.
- 4. ožujka – Šokački vez novo je nematerijalno kulturno dobro Hrvatske.
- 3. ožujka – Ralph Bakshi dobitnik je Nagrade za životno djelo Animafesta Zagreba.
- 3. ožujka – U izravnom će online prijenosu biti dodijeljenje nagrade za strašne žene godine: tom će prigodom biti predstavljeno pet strašnih žena i kolektiva koje su tijekom prošle godine dale značajan doprinos promidžbi rodne ravnopravnosti, pravednosti i socijalne pravde u Hrvatskoj.
- 2. ožujka – Prilikom sanacije zvonika na franjevačkoj crkvi u Karlovcu pronađen misteriozni svitak iz 18. stoljeća.
- 1. ožujka – Europska komisija odobrila je investiciju od preko 60 milijuna eura iz Kohezijskog fonda za unapređenje vodoopskrbnog sustava i odvodnje u Dubrovniku i okolici.
- 1. ožujka – Nakon cjelogodišnjih konzervatorsko-restauratorskih radova, u Muzej za umjetnost i obrt vraćena je restaurirana vrijedna slika "Čuda sv. Franje Ksaverskog" nastala početkom 18. stoljeća.
Veljača
[uredi kôd]- 28. veljače – Jelena Pavičić Vukičević postala je vršiteljica dužnosti gradonačelnika Zagreba, nakon iznenadne smrti dosadašnjega gradonačelnika Milana Bandića.
- 27. veljače – U Labinu je započelo obilježavanje 100. godišnjice Labinske republike.
- 26. veljače – Dinamo Zagreb pobijedio je Krasnodar 1:0 te je time izborio osminu finala UEFA Europske lige. To je bila šesta uzastopna pobjeda Dinama u Europskoj ligi te je time oboren rekord za najviše uzastopnih pobjeda u europskim natjecanjima nekog hrvatskog kluba (prije je taj rekord nosio Dinamo s 5 uzastopnih pobjeda u kvalifikacijskim utakmicama UEFA Lige prvaka 2012./13.).
- 26. veljače – U prostorijama Hrvatskog dizajnerskog društva otvara se izložba Nedeljka Dragića pod nazivom Nedeljko Dragić: Dizajn i ilustracija 1969. – 1991.
- 25. veljače – Svečanim koncertom Zagrebačka filharmonija obilježila je 150. godišnjicu svojeg postojanja.
- 25. veljače – U organizaciji HAZU-a organizira se okrugli stol o temi Identitet u prekograničnim privatnopravnim odnosima.
- 24. veljače – Znanstveno vijeće za zaštitu prirode Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti organiziralo je internetsko predavanje o temi Zagrebački vodonosnik – podrijetlo vode i nitrata.
- 22. veljače – U fotogaleriji Dubrava otvorena izložba fotografija Izvan okvira posvećena emisiji Noćnoj mori Željka Malnara.
- 21. veljače – Hrvatska vaterpolska reprezentacija izborila je plasman na Olimpijske igre u Tokiju pobijedivši Rusiju 25:24.
- 21. veljače – Ivan Dodig je u paru sa slovačkim tenisačem Filipom Polašekom osvojio Australian Open u kategoriji muških parova.
- 20. veljače – Dinara je službeno postala park prirode.
- 19. veljače – Blanka Vlašić objavila da prekida svoju športsku karijeru.
- 19. veljače – Na Sušaku je otvoren prvi laboratorij za brzu molekularnu dijagnostiku u Hrvatskoj.
- 19. veljače – Matija Petar Katančić dobiva Memorijalni centar u Valpovu.
- 18. veljače – Znanstveni tim Laboratorija za naprednu genomiku Instituta Ruđer Bošković identificirao je prisutnost mutacije brazilskog soja virusa SARS-CoV-2 u Hrvatskoj.
- 18. veljače – Xavier Kawa-Topor dobitnik je Animafestove Nagrade za izniman doprinos proučavanju animiranog filma.
- 18. veljače – U New Delhiju otvoren je Muzej iluzija.
- 16. veljače – Filip Zubčić osvojio je srebro u paralelnom velesajmu u Svjetskom prvenstvu u Cortini d'Ampezzo.
- 16. veljače – Dalmatinska panceta i pečenica dobili su europsku oznaku zemljopisnog podrijetla.
- 15. veljače – Hrvatska mreža za beskućnike dobitnica je Nagrade Europskog gospodarskog i socijalnog odbora za izniman doprinos borbi protiv pandemije koronavirusa i njezinih katastrofalnih posljedica.
- 15. veljače – Kampanja Boranka Saveza izviđača Hrvatske, inicijativa pošumljavanja opožarenih područja, dobitnik je nagrade Europski građanin za 2020. godinu.
- 15. veljače – U Osijeku je novoizgrađeni krematorij počeo s radom.
- 15. veljače – Završetkom istraživanja groblja crkve sv. Frane u Šibeniku, pronađeno je oko 600 lubanji te je dio očuvanih kostiju poslan na cjelovitu analizu u zagrebački Institut za antropologiju.
- 15. veljače – U Komiži će se graditi ribarska luka.
- 14. veljače – Prema popisu European Best Destination koji je prenio Forbes Opatija i otok Galešnjak svrstani su među najromantičnija mjesta u Europi.
- 14. veljače – House of Flamingo održava godišnji queer show za Valentinovo S.R.C.E. na internetu.
- 13. veljače – HRT uživo prenosi natjecanje za predstavnika Hrvatske na Eurosongu.
- 12. veljače – U Domu hrvatskih likovnih umjetnika u Zagrebu do 15. svibnja 2021. otvorena je multidisciplinarna izložba Hrvatska svijetu u organizaciji Večernjeg lista.
- 12. veljače – U Muzeju grada Zagreba otvorena tradicionalna priredba Žive slike u online izdanju.
- 11. veljače – U splitskoj Galeriji umjetnina otvorena je izložba Jerolima Miše Od buntovnika do barda.
- 9. veljače – HRT-ova kratka radiodrama Potres iz ciklusa Male forme jedna je od triju radiodrama koja je ušla u finale BBC-jeve nagrade za najbolju europsku radio dramu 2021.
- 9. veljače – Potpisan sporazum kojim se Hrvatskom povijesnom muzeju omogućuje korištenje palače Jelačić na zagrebačkom Griču kao novi muzejski prostor.
- 8. veljače – Anton Kikaš osvojio je Nagradu za najljepšu neobjavljenu ljubavnu pjesmu „Zvonimir Golob“ s pjesmom Zauvijek sam.
- 6. veljače – U Galeriji Lauba otvorena izložba Nenada Voriha Never Stop the Action.
- 6. veljače – U HNK-u Osijek održana je premijera predstave Udovice Sławomira Mrożeka.
- 5. veljače – Hrvatski sabor donošenjem Zakona o proglašenju Parka prirode Dinara ustanovio 12. park prirode u Republici Hrvatskoj.
- 5. veljače – U Gliptoteci HAZU otvorena izložba Tonija Franovića Vrt.
- 5. veljače – Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti organizira video predavanje na temu o potresima u Zagrebu i Petrinji.
- 4. veljače – Rudarska greblica postala je 29. hrvatski proizvod zaštićenog naziva u Europskoj uniji.
- 4. veljače – U Puli je otkriven kameni torzo muškarca u togi iz rimskog doba.
- 3. veljače – Uz pridržavanje epidemioloških mjera, u Dubrovniku je održana Festa svetog Vlaha.
- 1. veljače – Samoborska kremšnita postala zaštićeno nematerijalno kulturno dobro.
- 1. veljače – Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti organizirala videokonferenciju pod nazivom Pravo tržišnog natjecanja u Hrvatskoj i u Europskoj uniji.
Siječanj
[uredi kôd]- 29. siječnja – U splitskom HNK izvedeno Labuđe jezero Petra Iljiča Čajkovskog sa suvremenim načinom plesa.
- 29. siječnja – Međimurska županija dobila je prvu znanstveno-istraživačku ustanovu.
- 29. siječnja – Održano je 16. izdanje Noći muzeja.
- 29. siječnja – Knjiga Vinske priče BiH Željke Garmaza u najužem je izboru za najbolju svjetsku knjigu o vinima.
- 28. siječnja – IFFHS uvrstio je Luku Modrića u nogometnu momčad desetljeća za razdoblje od 2011. do 2020.
- 28. siječnja – Za industrijski dio ovogodišnjeg Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu odabrana su i dva projekta produkcijske kuće Antitalent i autorice Dore Šustić.
- 28. siječnja – Otkrivena je nepoznata rukopisna zbirka Josipa Kozarca.
- 27. siječnja – Liječnici i profesori sa zagrebačkog Kineziološkog fakulteta razvili su novu kiruršku tehniku rekonstrukcije ligamentnih kostiju.
- 26. siječnja – Hrvatska skijašica Zrinka Ljutić pobjedila je u ženskoj slalomskoj utrci Europskoga kupa u Zell am Seeu.
- 25. siječnja – Kemičari Instituta Ruđer Bošković razvili su novu metodu za učinkovitu razgradnju PET plastike.
- 25. siječnja – Objavljeno je kolekcionarsko izdanje Misala kneza Novaka.
- 21. siječnja – U blizini crkve sv. Frane u Šibeniku otkriveno je groblje iz 15. stoljeća.
- 21. siječnja – U organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti otvorena je video konferencija pod nazivom Primjena prava za vrijeme pandemije bolesti COVID-19.
- 20. siječnja – U Galeriji Hrvatskog društva likovnih umjetnika otvorena je izložba Mirele Ivanković pod nazivom Neposlušne.
- 20. siječnja – Animirani film Dalibora Barića Slučajna raskoš prozirnog vodenog rebusa ušao u utrku za ovogodišnjeg Oscara u kategoriji najboljeg dugometražnog animiranog filma.
- 19. siječnja – Pobjedom nad Katarom Hrvatska rukometna reprezentacija plasirala se u drugi krug svjetskog prvenstva koje se odigrava u Egiptu.
- 15. siječnja – U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu praizveden tekst Gdje se kupuje nježnost autorice Monike Herceg i u režiji Renea Medvešeka.
- 14. siječnja – Hrvatska književnica Dragica Rajčić Holzner dobila je Švicarsku književnu nagradu.
- 13. siječnja – Strossmayerova galerija starih majstora otvorila virtualnu izložbu pod nazivom Sjat će ti ime za velike čine: biskup Strossmayer na svečanosti otvorenja Galerije slika i posvećenja Akademijine palače 1884. godine.
- 11. siječnja – Sisačka Glazbena škola "Frana Lhotke" jedna je od najoštećenijih građevina u nedavnom potresu i trenutačno je neuporabljiva: mladi su glazbenici koncertom ispred popucanog pročelja za svoju školu pokrenuli kampanju "Zajedno za glazbenu".
- 11. siječnja – Raspisan Javni poziv za dodjelu potpora samostalnim umjetnicima koji profesionalno obavljaju samostalnu umjetničku djelatnost i kojima se doprinosi plaćaju iz proračuna Republike Hrvatske u 2021. godini.
- 9. siječnja – U susretu 14. kola regionalne košarkaške ABA lige KK Split je na domaćem parketu iznenađujuće svladao KK Budućnost iz Podgorice rezultatom 78:77 (40-40) i to tricom s deset metara sekundu prije kraja utakmice.
- 9. siječnja – U posljednja 24 sata zabilježen je 1401 novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2 te je aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 5798. Na bolničkom su liječenju 2084 pacijenta, od kojih 191 na respiratoru. Preminulo je 38 osoba.
- 8. i 9. siječnja – Hrvatski skijaš Filip Zubčić u dva je dana osvojio dva druga mjesta u veleslalomu za Svjetski kup u Adelbodenu: pobjednik oba veleslaloma bio je Francuz Alexis Pinturault.
- 8. siječnja – U Beogradu je u 98. godini života preminula Biserka Cvejić, glasovita i omiljena mezzosopranistica i uspješna vokalna pedagoginja.
- 7. siječnja – Jedanaesti dan trese se tlo na području Banovine. I danas je zabilježeno više podrhtavanja, najjača dva bila su između 3 i 4 po Richteru. Vrlo snažan sinoćnji potres magnitude 5 srećom nije odnio nove žrtve ni uzrokovao nova veća razaranja.
- 6. siječnja – Muzej grada Splita postao je vlasnik slike Johana Petera Kornbecka koja prikazuje trgovanje na mjestu negdašnjega pazara pokraj današnjih Prokurativa i na prostoru između Marmontove ulice i Obrova 1874. godine. To je druga Kornbeckova slika u zbirci Muzeja grada Splita.
- 6. siječnja – Novi snažan potres pogodio je Hrvatsku: u 18:01 sati seizmografi Seizmološke službe RH zabilježili su potres magnitude 5,0 po Richteru s epicentrom kod Petrinje. Potres se osjetio u središnjoj Hrvatskoj.
- 6. siječnja – Pobjednik muške slalomske utrke Svjetskog skijaškog kupa na sljemenskom Crvenom spustu je Nijemac Linus Straßer. Filip Zubčić osvojio je peto mjesto, a među prvih petnaest plasirali su se i Matej Vidović (12.) te Samuel Kolega (15.).
- 5. siječnja – Google je ovih dana predstavio inicijativu Grow Croatia with Google kojom namjerava pomoći oporavku i razvoju gospodarstva u Hrvatskoj. Projekt će biti realiziran u suradnji s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.
- 4. siječnja – Vlada RH proglasila je katastrofu na području Sisačko-moslavačke te dijelovima Zagrebačke i Karlovačke županije pogođenima potresom prije tjedan dana: time je Vlada i formalno preuzela upravljanje krizom, a u tu je svrhu osnovan i stožer na čelu s potpredsjednikom Tomom Medvedom koji će koordinirati sve aktivnosti oko interventnog zbrinjavanja i pomoći stradalom stanovništvu.
- 4. siječnja – U dubrovačkoj bolnici je u 73. godini života preminuo general Nojko Marinović, zapovjednik obrane Dubrovnika u Domovinskom ratu.
- 4. siječnja – Noćas i rano jutros zabilježena su nova podrhtavanja tla na području središnje Hrvatske: prve su obitelji stigle u kontejnersko naselje u centru Petrinje, a vatrogasci uklanjaju opasnosti koje vrebaju sa zgrada.
- 3. siječnja – I jutros na cestama koje vode prema Sisačko-moslavačkoj županiji mnoga vozila: Hrvatskoj je nakon serije razorih potresa humanitarnu pomoć poslalo do sada oko 20 država, a danas se očekuje pomoć iz Švedske, Njemačke i Turske.
- 3. siječnja – Na zagrebačkom je Sljemenu u sklopu Svjetskog skijaškog kupa održan tradicionalni ženski slalom: pobijedila je slovačka skijašica Petra Vlhová. Hrvatske skijašice Leona Popović i Zrinka Ljutić nisu razočarale, ali su im desetinke nedostajale za plasman među 30 najboljih.
- 1. siječnja – Petnaestak sekundi nakon ponoći u sisačkoj Općoj bolnici "Dr. Ivo Pedišić" rođena je prva ovogodišnja beba u Hrvatskoj.
- 1. siječnja – Tlo se i jutros trese na području Siska, Petrinje, Gline i okolnih mjesta: od jutra je zabilježeno nekoliko potresa od kojih je najjači bio 3,7 prema Richteru.
Nedavne smrti: Goran Filipi, Nojko Marinović, Vesna Kesić, Milka Babović, Pero Kvrgić
Ova je stranica arhivirana.
Ne mijenjajte je!
Ne mijenjajte je!