Istočno Sarajevo: razlika između inačica

Izvor: Wikipedija
Izbrisani sadržaj Dodani sadržaj
Flopy (razgovor | doprinosi)
m Uklonjena promjena suradnika Kobrinho, vraćeno na zadnju inačicu suradnika TjBot
Redak 145: Redak 145:
== Županijska uprava ==
== Županijska uprava ==
== Stanovništvo ==
== Stanovništvo ==
Po neformalnom popisu stanovnistva izvršenom u prosincu [[2006]]. godine Istočno Sarajevo zajedno sa Gradom Sarajevo broji 895.000 stanovnika što ujedno ovo područje Bosne i Hercegovine čini najnaseljenijim područjem i ujedno najvećim gradom države. Sarajevo je od Banje Luke veće 4,7 puta a od Zenice 8 puta.
Po neformalnom popisu stanovnistva izvršenom u prosincu [[2006]]. godine Istočno Sarajevo zajedno sa Gradom Sarajevo broji 1.895.000 stanovnika što ujedno ovo područje Bosne i Hercegovine čini najnaseljenijim područjem i ujedno najvećim gradom države. Sarajevo je od Banje Luke veće 14,7 puta a od Zenice 18 puta.


== Povijest ==
== Povijest ==

Inačica od 12. studenoga 2012. u 14:43

Istočno Sarajevo
Grb Istočnog Sarajeva
Grb
Entitet Republika Srpska
Općine Istočna Ilidža, Istočno Novo Sarajevo, Pale, Sokolac, Istočni Stari Grad i Trnovo
Površina
 - Ukupna 1.342 km²
Stanovništvo (1991.)
 - Grad 71.210
 - Gustoća 53 stan. na km²
Vremenska zona CET (UTC)
Pozivni broj (+387) 57
Službena stranica www.gradisarajevo.net
Zemljovid
Položaj Istočnog Sarajeva
Položaj Istočnog Sarajeva

Položaj Istočnog Sarajeva

Istočno Sarajevo je jedan od sedam službenih gradova u Bosni i Hercegovini. Istočno Sarajevo je ranije bilo poznato kao Srpsko Sarajevo, ali je odlukom Ustavnog suda BiH taj naziv proglašen neustavanim i diskriminatorskim prema Bošnjacima, Hrvatima i ostalim građanima koji nisu srpske nacionalnosti, jer je u svom nazivu sadržavao odrednicu "srpski". Nalazi se u istočnom dijelu Bosne i sastoji se od sedam općina, među kojima su također i općine koje su prema odluci Ustavnog suda BiH izgubile odrednicu "srpski". Istočno Sarajevo je nastalo tijekom rata u Bosni i Hercegovini od općina i područja u okolini Sarajeva, koje su prema Daytonskom sporazumu pripale Republici Srpskoj.


Zemljopis

Istočno Sarajevo se nalazi u zemljopisnom središtu Bosne i Hercegovine, a na njegovom teritoriju se nalaze planine koje dosežu i 2000 metara visine, kao Bjelašnica, Jahorina, Igman, Treskavica i Trebević.

Najvažniji riječni tokovi su Paljanska i Mokranjska Miljacka, koje, kod mjesta Bulozi čine jedinstveno korito rijeke Miljacke; Prača, koja izvire ispod padina Jahorine na 1462 m nadomorske visine i Željeznica sa izvorom ispod planine Treskavice.[1]

Administrativna podjela

Županijska uprava

Stanovništvo

Po neformalnom popisu stanovnistva izvršenom u prosincu 2006. godine Istočno Sarajevo zajedno sa Gradom Sarajevo broji 1.895.000 stanovnika što ujedno ovo područje Bosne i Hercegovine čini najnaseljenijim područjem i ujedno najvećim gradom države. Sarajevo je od Banje Luke veće 14,7 puta a od Zenice 18 puta.

Povijest

Gospodarstvo

Kultura

Znamenitosti

Izvori

Vanjske poveznice